Czym jest manga?

MATERIAŁ PROMOCYJNY

Manga to japoński termin określający komiksy, które charakteryzują się specyficznym stylem rysowania i narracji. Są one nieodłącznym elementem kultury Japonii i mają wielu fanów na całym świecie. W tym artykule wyjaśniamy czym jest manga, kiedy powstała, jakie są jej podstawowe rodzaje i dlaczego… czyta się ją od tyłu!

Manga – japoński komiks

Manga to słowo pochodzące z języka japońskiego. Oznacza “rysunki bezładne” lub “sztukę rysowania”. I rzeczywiście, manga jest formą wyjątkowej sztuki sekwencyjnej. Opowiada historie za pomocą kunsztownych obrazków i tekstu. Warto wiedzieć, że różni się od zachodnich komiksów w szczególności stylem rysowania, który często przedstawia postaci z dużymi oczami, małymi ustami i nosami, oraz szczegółowymi tłami. Manga bywa drukowana w kolorze ale równie popularne są czarno-białe wydania komiksów, których format jest zazwyczaj mniejszy niż typowy magazyn.

Kiedy powstała pierwsza manga?

Niełatwo jest jednoznacznie określić, kiedy powstała pierwsza manga: jej korzenie sięgają dawnych, starożytnych czasów. Niektórzy za pierwszą mangę uważają malowidła tworzone na drewnianych deskach z VIII wieku n.e., zwane emaki-mono. Inni sądzą, że początki mangi sięgają XVIII wieku, kiedy to popularne stały się humorystyczne rysunki zwane ukiyo-e. Jednak wszyscy bez wyjątku są zgodni, że najbardziej znanym i wpływowym twórca mangi był Osamu Tezuka. W latach 40. i 50. XX wieku stworzył wiele klasycznych dzieł, takich jak Astro Boy, Kimba Biały Lew czy Czarna Trumna. To właśnie Tezuka jest uważany nie tylko za “ojca mangi” ale wręcz “boga mangi”, gdyż wprowadził wiele innowacji do tego gatunku, takich jak kinematograficzny styl narracji, rozbudowane fabuły i ekspresyjne postacie.

Podstawowe rodzaje mangi

Sądzisz, że japońska manga jest monotonna? Nic bardziej mylnego! Jest ona bardzo zróżnicowana pod względem tematyki i stylu. Istnieje wiele jej rodzajów. Kierują się one do różnych grup odbiorców, a w dodatku mają swoje własne konwencje. Wybrane, najpopularniejsze rodzaje mangi to m.in.:

  • Shōnen: manga skierowana do młodych chłopców, która zawiera dużo akcji, przygody, walki i humoru. Przykłady: Naruto, Dragon Ball, One Piece.
  • Shōjo: manga w sam raz dla młodych dziewcząt: zawiera dużo romansu, dramatu, fantazji i emocji. Przykłady: Sailor Moon, Cardcaptor Sakura, Fruits Basket.
  • Seinen: manga dla dorosłych mężczyzn. Zawiera poważne tematy, takie jak polityka, przestępczość, psychologia czy erotyka. Przykłady: Berserk, Monster, Ghost in the Shell.
  • Josei: manga dedykowana dorosłym kobietom, która zawiera dojrzałe i złożone relacje międzyludzkie, często z elementami dramatu lub komedii. Przykłady: Nana, Honey and Clover, Paradise Kiss.
  • Kodomo: manga tworzona specjalnie dla dzieci: zawiera proste i zabawne historie z moralnymi przesłaniami lub edukacyjnymi treściami. Przykłady: Doraemon, Pokemon, Chi’s Sweet Home.

Dlaczego mangę czyta się od tyłu?

Czy wiesz, że mangę należy czytać od tyłu? Nie jest to wcale zaskakujące: wszakże taki jest kierunek pisania i czytania w języku japońskim. To po prostu pismo sylabiczne, składające  się z trzech zestawów znaków: hiragana, katakana i kanji. Są one pisane i czytane od prawej do lewej i od góry do dołu. W związku z tym manga jest drukowana w taki sposób, że pierwsza strona komiksu jest ostatnią, zaś  ostatnia jest pierwszą. Aby czytać mangę, należy zacząć od prawego górnego rogu i poruszać się w kierunku lewego dolnego rogu. Dotyczy to także wszystkich kadrów umieszczonych na stronie. Choć taki sposób czytania mangi może być początkowo trudny jednak z czasem staje się naturalny i intuicyjny. Warto wspomnieć, ze istnieją mangi drukowane od lewej do prawej, aby ułatwić czytanie wszystkim tym, których system znaków opiera się na alfabecie łacińskim.

Najnowsze artykuły