Dramatyczne prognozy cen ciepła!

Jak informuje Urząd Regulacji Energetyki, około 15 milionów gospodarstw domowych ucierpi na podwyżkach ciepła systemowego. Na niewiele zdadzą się projekty, którymi rząd próbuje ukryć drastycznie wysokie ceny.

Podwyżki cen ciepła systemowego wyniosą co najmniej kilkadziesiąt procent – wynika z informacji udostępnionych przez URE. Ciepłownie uprzedzają, że wyniosą one nawet kilkaset procent, w zależności od źródła produkcji – czytamy w dzisiejszej Rzeczpospolitej.

Nie możemy podać, ile dokładnie wynoszą podwyżki cen ciepła systemowego. Jednak wiemy, że ich skala będzie wahać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset procent. W niektórych sytuacjach będą to podwyżki o ponad 100 proc. Zróżnicowanie zależy od rodzaju wykorzystywanego przez ciepłownię paliwa. Różnica w cenach zależy nie tylko do tego, czy ciepłownia wykorzystuje gaz, czy węgiel, ale także od tego, czy jest to węgiel krajowy, czy importowany – mówi dziennikowi „Rzeczpospolita” Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

Szef Urzędu Regulacji Energetyki przyznał z kolei, że jesienią musimy być przygotowani na bardzo wysokie rachunki za prąd, gaz oraz ogrzewanie. Ciepłem systemowym w Polsce ogrzewa się około 15 milionów gospodarstw domowych. Inni wcale nie będą mieli jednak lepiej – ucierpi bowiem każdy, kto korzysta z węgla, bądź też gazu.