Dzielnicowy, czyli policjant blisko nas

Dzielnicowi są tymi policjantami, którzy dzięki bezpośredniemu kontaktowi z mieszkańcami znają ich potrzeby, jak i troski. To funkcjonariusze pierwszego kontaktu, którzy są najbliżej naszej codzienności w myśl zasady Dzielnicowy Bliżej Nas. 

Dzielnicowy jako policjant pierwszego kontaktu, jest bezpośrednim ogniwem łączącym Policję ze społeczeństwem. To właśnie do niego każdy może zgłosić się z problemem czy też sytuacją kryzysową. W ramach swoich kompetencji dzielnicowy zajmie się sprawą, nada jej odpowiedni bieg czy też wskażę sposób dalszego postępowania – przyznają funkcjonariusze. 

Każdy dzielnicowy posiada „swój rejon służbowy”. W Polsce wyodrębniono ponad 8 tysięcy rejonów służbowych dzielnicowych. Dzięki temu funkcjonariusz jest w stanie lepiej poznać problemy, z jakimi boryka się społeczność. Także to dzielnicowy współpracuje z miejscowymi instytucjami czy prowadzi prelekcje w szkołach przedstawiając obowiązujące przepisy i podstawowe zasady bezpieczeństwa. 

Pamiętajmy, że dzielnicowi nie pełnią służby całodobowo. W sytuacjach nagłych lub zagrażających bezpośrednio życiu i zdrowiu należy korzystać z numeru alarmowego 112. W pozostałych sprawach można zwracać się bezpośrednio do dzielnicowego, który posiada służbowy telefon oraz pocztę mailową. Dane kontaktowe dostępne są stronach internetowych jednostek – słyszymy na opolskiej komendzie.

Spektrum zadań dzielnicowych jest bardzo szerokie, dla przykładu można wymienić:

  • prowadzenie rozpoznania przydzielonego mu rejonu pod względem osobowym, terenowym, zjawisk i zdarzeń mających wpływ na stan bezpieczeństwa i porządku publicznego;
  • realizowanie zadań z zakresu profilaktyki społecznej;
  • realizowanie zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie;
  • rozwiązywanie konfliktów sąsiedzkich w zakresie pozostającym we właściwości Policji;
  • dokonywanie wywiadów i ustaleń na rzecz podmiotów uprawnionych;
  • realizowanie zadań z zakresu ścigania sprawców przestępstw i wykroczeń;
  • kontrolowanie przestrzegania prawa powszechnie obowiązującego oraz przepisów prawa miejscowego.

Najnowsze artykuły