Europejskie Dni Dziedzictwa. Będzie się działo

Ruszyły Europejskie Dni Dziedzictwa, które wyjątkowo będą trwały przez cały wrzesień. To dobra wiadomość dla EDDmaniaków, którzy przy wcześniejszych edycjach narzekali na kumulację ciekawych wydarzeń w jednym terminie.

W tym roku organizatorzy przygotowali wydarzenia pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”, które nawiązuje do jubileuszu 20. lecia Konwencji UNESCO ws. ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a w Polsce jest to dodatkowo 10. lecie Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego, na której obecnie znajdują się 83 wpisy, z czego 15 z województwa opolskiego, a 5 z Opola.

Opole od lat włącza się aktywnie w ideę Europejskich Dni Dziedzictwa. To w Opolu narodził się pomysł organizowania uroczystych gali podsumowujących to najważniejsze w Polsce święto zabytków. W Opolu zawsze podczas święta dziedzictwa dzieje się dużo. Nie inaczej jest w tym roku. Stolica Śląska Opolskiego wyróżnia się w kraju różnorodnością wydarzeń i organizatorów. Na portalu www.edd.nid.pl wpisano już ponad 20 wydarzeń organizowanych w mieście, ale lista nie jest zamknięta – wciąż można się zgłaszać i tworzyć specyficzną społeczność organizatorów EDD, złączonych pod jednym szyldem i mówiących jednym głosem, że dziedzictwo, które jest obok nas jest ważne.

Podczas wrześniowego odkrywania dziedzictwa w Opolu będzie można m.in. wysłuchać koncertu w Filharmonii Opolskiej, zwiedzić katedrę opolską i posłuchać nowinek na temat trwających tam badań archeologicznych (9.09. godz. 10.00), wysłuchać prelekcji dotyczącej rzeźby Pegaza (7.09. godz. 18.00), w Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczym Niemców w Polsce przekonać się, że język jest nośnikiem treści, kultury i wartości i zwiedzić wystawę z przewodnikiem w języku polskim, niemieckim i śląskim (9.09. w godz. 10.30 -1630), odkryć międzywojenne Opole śladami Rodła (9.09.godz. 11.00), świętować razem z twórcami 50.lecie Opolskiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych (9.09. godz. 11,00), posłuchać o tradycyjnych haftach opolskich w Muzeum Śląska Opolskiego (9.09. godz. 14.00 i 15.00), obejrzeć filmy o śląskich kobietach przygotowane przez Instytut Śląski (12.09. godz. 19.00), wziąć udział w konkursie fotograficznym organizowanym przez Archiwum Państwowe w Opolu (rozstrzygnięcie 16.09. godz. 17.00), obejrzeć wystawę o wielkanocnych procesjach konnych w Muzeum Wsi Opolskiej (16.09. godz. 11), czy po relaksie na basenie posłuchać w szkole pływania „Barabasz” o tradycjach pływackich (17.09).

Tegoroczna edycja EDD jest okazją, aby pokazać bogactwo i różnorodność dziedzictwa regionu. Będzie można poznać twórców ludowych, a także lokalne tradycje: hafciarstwo, tkactwo, zielarstwo, ziołolecznictwo, wyplatanie koron dożynkowych czy plecionkarstwo. Tej ostatniej tradycji poświęcona jest wojewódzka inauguracja EDD w Chróścicach w gminie Dobrzeń Wielki, gdzie 9.09 godz. 11. na ulicy Koszykarzy odbędzie się piknik promujący tradycje plecionkarskie. Plecionkarstwo na Śląsku Opolskim na początku tego roku zostało wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Obecnie państwo polskie przygotowuje wniosek na wpis tradycji plecionkarskich w Polsce na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Opole ma w tym swój udział, bowiem prezydent Opola, obok wójtów z Dobrzenia Wielkiego i Ciska, udzielił pisemnego poparcia tej inicjatywnie. Wniosek ma być złożony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego w najbliższym możliwym terminie, a na rozstrzygnięcie poczekamy około dwa lata. O bogatych tradycjach plecionkarskich na Śląsku Opolskim opowie wystawa przygotowana przez Instytut Śląski i partnerów, prezentowana oczywiście w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa.

Warto śledzić portal Narodowego Instytutu Dziedzictwa poświęcony tej inicjatywie: www.edd.nid.pl

 

Najnowsze artykuły