Kasztany przekwitły, a matury dopiero się zaczęły

„Bunt i jego konsekwencje dla człowieka” albo „Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka” – na jeden z tych dwóch tematów tegoroczni maturzyści pisali rozprawkę na egzaminie z języka polskiego. Maturalne wypracowanie nie mogło mieć mniej niż 300 wyrazów.

Matura 2024 odbywa się w nowej formule. Arkusze maturalne z polskiego składały się z trzech części Pierwsza to „Język polski w użyciu”, w niej maturzyści muszą wykazać się umiejętnościami czytania ze zrozumieniem, znajomością argumentacji oraz zasad poprawnej polszczyzny. To część zadań otwartych. Część druga jest testem historycznoliterackim. Tu trzeba było się wykazać znajomością lektur. Część trzecia była wypracowaniem na wybrany temat.

Sam egzamin z polskiego na poziomie podstawowym został wydłużony o 70 minut i trwał 4 godziny. CKE wydłużyło również maturę z polskiego na poziomie rozszerzonym ze 180 do 210 minut, dołożyło też 10 minut do egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym, dzięki temu czas matur z matematyki na obu poziomach jest teraz taki sam i wynosi 180 minut.

W tym roku maturzystów obowiązują trzy egzaminy pisemne: z języka polskiego, matematyki i języka obcego oraz dwa egzaminy ustne: z języka polskiego i obcego. Obowiązkowy jest też jeden egzamin na poziomie rozszerzonym z wybranego przedmiotu dodatkowego. Maksymalnie abiturient może przystąpić do sześciu takich egzaminów.

Kto z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie mógł przystąpić do matury w maju będzie miał szanse zrobić to w sesji dodatkowej w okresie 3-17 czerwca. Komu natomiast powinęła się na egzaminach noga, może skorzystać z terminów poprawkowych, które tym razem przewidziane zostały 20 sierpnia (egzaminy pisemne) i 21 sierpnia (egzaminy ustne).

Wyniki tegorocznych majowych matur ogłoszone zostaną on-line 9 lipca a terminu poprawkowego – 10 września.

 

 

 

 

 

 

Najnowsze artykuły