Jutro rozpocznie się 21.Opolska Jesień Literacka

Od wtorku (7.11) do 30 listopada czytelnicy będą mieli okazję do kontaktu ze swoimi ulubionymi autorami podczas tegorocznej OTJ w MBP w Opolu.  W programie czternaście propozycji spotkań z twórcami reprezentującymi różne style i gatunki literackie.

Z okazji przypadającej w roku 2023 setnej rocznicy urodzin Wisławy Szymborskiej, Ryszard Krynicki –  wybitny polski poeta, tłumacz oraz wydawca opracował jubileuszową, bogato ilustrowaną, publikację prywatnej korespondencji z Wisławą Szymborską – listów i wyklejanek – a także korespondujących z nimi przekładów wierszy oraz rozproszonych tekstów okolicznościowych. Publikacja to Kryniccy, to przecież dla Was! Listy, karteczki i dedykacje 1966-2011, a rozmowę na jej temat z Ryszardem Krynickim  poprowadzi Tomasz Różycki – tegoroczny laureat nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Spotkanie otworzy tegroczną OTJ.

Jak co roku nie zabraknie propozycji dla miłośników poezji. Marcin Świetlicki zaprezentuje swój najnowszy tom Sierotka, na który składa się sześćdziesiąt sześć premierowych tekstów z lat 2019-2022. Tradycją wydarzenia są także spotkania autorskie z reprezentantami opolskiego środowiska literackiego. Sławomir Kuźnicki wypowie się na temat swojej książki Na stykach iskrzy: literackie konteksty rocka, która obejmuje tematy bezpośrednio dotyczące muzyki rockowej, w uwzględnieniu szerszego kontekstu, w którym funkcjonuje muzyka i literatura.  Nie zabraknie wieczoru poetyckiego pt. „Tylko z jednej, jesiennej strony”. Tytuł spotkania został zaczerpnięty z wiersza Jerzego Harasymowicza Jesienna zaduma. Podczas wieczoru opolska publiczność zobaczy i usłyszy poetów należących do Związku Literatów Polskich z Opola oraz spoza regionu.

W trakcie 21. Opolskiej Jesieni Literackiej odbędą się także spotkania autorskie promujące literaturę faktu. Jezus umarł w Polsce Mikołaja Grynberga to reportaż o osobach goszczących uchodźców, a także porażająca opowieść o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i życiu ludzi uwikłanych w ten kryzys. Aleksandra Wojtaszek w książce Fjaka. Sezon na Chorwację wprowadzi w szeroki kontekst historyczny, który stanowi tło do rozważań na temat złożoności kulturowej nie tylko Chorwacji, ale również całego regionu Bałkan. Spróbuje także zdefiniować różnice, które do dziś dostrzegalne są w społeczeństwie. Niezwykle interesująco zapowiada się spotkanie z Miriam (Maria) Synger, która w pamiętniku pt. Jestem Żydówką zdradza, czy wszystkie Żydówki golą głowy, czy judaizm dopuszcza związki homoseksualne, jak wyglądają noce spędzane w szałasie wybudowanym w centrum Krakowa, gdzie zdobyć koszerny ser i dlaczego żydowscy mężczyźni dziękują Bogu, że nie urodzili się kobietami.

Max Cegielski  zawita ze swoją książką Kongo w Polsce. Włóczęgi z Josephem Conradem. Poeta, eseista oraz krytyk literacki i filmowy – Maciej Robert opowie o publikacji Rzeki, których nie ma. Autor poszukuje zagubionych rzek w swoim mieście, ale jego pasja nie ogranicza się do Łodzi. W każdym zakątku Polski, w którym się znajdzie, brodzi w rzekach tak małych, że nie mają nawet imienia, w potokach, strumieniach, strugach i rowach wypełnionych błotem. Snuje się także nad brzegami Wisły, Renu, Cisy czy Dunaju, tropi rzeki opisywane przez innych. We wrześniu 2023 roku ukazała się pierwsza biografia Sławomira Mrożka autorstwa literaturoznawczyni prof. Anny Nasiłowskiej, która zagości w Opolu z pozycją Mrozek. Biografia.

Wśród najnowszych tytułów prozy znajdą się takie jak Stramerowie. Mikołaj Łoziński powraca z kontynuacją bestsellerowego Stramera. To przejmująca powieść o rodzinie, którą porywa prąd wielkiej historii. Ciekawą propozycją wydaje się także spotkanie z Andrzejem Muszyńskim, autorem powieści Dom ojców oraz Koncertina. Ciężar skóry to mroczne baśnie dla dorosłych, których autorką jest Małgorzata Rejmer. Te treści pozwalają spojrzeć na współczesnego człowieka z nowej, często zaskakującej perspektywy. Wytrącają ze strefy komfortu i zmuszają do zastanowienia się nad kwestiami, których w rutynie codziennego życia wolimy nie dostrzegać. Ostatnia propozycja to Akuszerki. To inspirowana autentycznymi zapiskami prababki autorki – Sabiny Jakubowskiej, monumentalna i porywająca opowieść o kobiecie, która obcowała z życiem i śmiercią, kochała i niosła pomoc o każdej porze dnia i nocy, także podczas wojennej zawieruchy.

Wszystkie spotkania autorskie odbywają się o godzinie 18:00 w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu przy ul. Minorytów 4

Najnowsze artykuły