Kilka rad dla rowerzystów i pieszych

Jesienne warunki już na dobre zagościły na naszych drogach. A dodatkowo szybciej zapadający zmierzch, mokra i śliska nawierzchnia, czy też często gorsza widoczność stawiają przed pieszymi i użytkownikami rowerów nowe wyzwania.

Jako użytkownicy jednośladów pamiętajmy o przepisach, które wymagają obowiązkowego wyposażeniu. Dobrze oświetlony i sprawny rower to podstawa bezpieczeństwa. Piesi natomiast powinni pamiętać o odblaskach.

Obowiązkowe wyposażenie roweru:

  • z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
  • z tyłu – co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej;
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Odpowiednio silne oświetlenie rowerowe jest bardzo istotne podczas jazdy wieczorem lub nocą. Sprawia, że rowerzysta może czuć się w trasie znacznie bezpieczniej. Światła zwiększają widoczność rowerzysty dla kierowców pojazdów silnikowych.

Korzystanie z kasków ochronnych i elementów odblaskowych podczas jazdy rowerem nie jest wymagane przepisami, ale warto z nich korzystać. Teraz, kiedy zmrok zapada coraz wcześniej, nie tylko światła roweru, ale też opaski odblaskowe znacznie poprawiają naszą widoczność na drodze. Natomiast kask ochroni głowę, która jest najbardziej narażona na urazy, nawet przy niskiej prędkości.

Piesi powinni pamiętać o odblaskach. Przepisy nakładają na nas obowiązek korzystania z elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym i po zmroku, warto jednak korzystać z nich przez całą dobę i w każdym miejscu. Element odblaskowy pozwala dostrzec pieszego ze znacznie większej odległości, co bezpośrednio zwiększa jego bezpieczeństwo.

Najnowsze artykuły