Leśnymi ścieżkami w okolicach Opola. Odpoczynek na łonie przyrody

Pandemia mocno zweryfikowała sposób spędzania wolnego czasu i pokazała jak ważne są chwile odpoczynku na łonie przyrody. Z Markiem Cholewą, nadleśniczym Nadleśnictwa Opole i Jackiem Boczarem, rzecznikiem prasowym Nadleśnictwa Opole rozmawiamy o walorach opolskich lasów*.

Dlaczego warto wybrać się na spacer do lasu w pobliżu Opola?
Marek Cholewa: Las pełni ważną funkcję dla osób uprawiających sport, a opolskie lasy mają w tym zakresie wiele do zaoferowania. Dla przykładu, całkiem niedawno na terenie Leśnictwa Suchy Bór została otwarta pętla dla biegaczy na dystansie siedmiu kilometrów. Ale to nie wszystko, bo w tym samym lesie w ubiegłym roku oddano do użytku oznakowaną trasę do nordic walkingu. Wokół Ozimka wyznaczono z kolei trasy rowerowe, które powstały przy współudziale Stowarzyszenia „Kraina Dinozaurów”. W lasach wokół Opola tak naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie.
Jacek Boczar: w pobliżu Dąbrowy znajdują się lasy z przepięknymi stawami. Miejsce jest o tyle ciekawe, że mamy tutaj pozostałości lasu łęgowego i możemy spotkać np. bielika, czy inne rzadkie gatunki ptaków.
MCH: To wyjątkowe miejsce do obserwacji wiosennych i jesiennych migracji ptaków. Mamy taki pomysł, aby przy największym z tych stawów wybudować specjalną wieżę obserwacyjną do tak zwanego „birdwatchingu”, czyli obserwacji ptaków.
– JB: Po drugiej strony autostrady mamy ciekawe lasy w Nadleśnictwie Tułowice i Prószków. Są to świetne miejsca na grzybobranie w niedalekiej odległości od stolicy województwa. Bardzo przyrodniczo bogate lasy znajdują się również w północnej części miasta na terenach Borków i Czarnowąsów w Nadleśnictwie Kup.

A jak wygląda infrastruktura do wypoczynku dla odwiedzających opolskie lasy?
– MCH: Na naszym terenie posiadamy kilka wiat,  a w tym roku wybudujemy kolejne 4, które gwarantują schronienie przed deszczem czy słońcem. Każdy odwiedzający może skorzystać z takiego miejsca. Polecamy wiatę w Siedliskach – jest bardzo duża, jednorazowo zmieści się tam 50 osób. Są też mniejsze wiaty w Naroku czy Walidrogach. Jest to atrakcja, dzięki której możemy wyrwać się z bloku i z rodziną lub grupą znajomych dotrzeć do lasu. Pamiętajmy, że korzystając z takich punktów, stajemy na parkingu leśnym, zabieramy plecaki czy kosze piknikowe i ruszamy pieszo. Chciałbym podkreślić, że przyjeżdżając na łono natury, nie należy zostawiać po sobie śmieci. Obowiązuje zasada, że to co przyniosłeś ze sobą – zabierz ze sobą. To bardzo ważne z punktu widzenia dobra wspólnego, jakim jest las.

Czy należy się bać dzikich zwierząt, które spotkamy podczas spaceru, na przykład wilka, o którym głośno było w ostatnim czasie?
MCh: Cieszymy się, że wilki wróciły do opolskich lasów po dziesiątkach lat, znajdując odpowiednie dla siebie warunki bytowania. Tak naprawdę to my musimy na nowo nauczyć się żyć „z szarym za płotem” czy innymi gatunkami coraz liczniej występujących dzikich zwierząt, których reakcja na spotkanie z człowiekiem jest nieprzewidywalna.  Generalnie, jeśli dzikie zwierzęta  nie są chore, nie są groźne i unikają spotkania z człowiekiem, ale to my jesteśmy gośćmi w ich domu i musimy zachować czujność i dystans.-
– JB: Można powiedzieć, że te spotkania z dzikimi zwierzętami jakimi są wilki będą co raz częstsze, bo wilków przybywa, a ludzi spędzających wolny czas w lesie też jest więcej niż kiedyś.

Las to również doskonałe miejsce dla fanów fotografii.
– Ch: Pasjonaci fotografii przyrodniczej mają duże pole do popisu, szczególnie w kontekście ciekawych okazów ptactwa w okolicach stawów przy Dąbrowie. Dobrym miejscem do fotografowania są też okolice Dobrodzienia, gdzie bobry na terenie łąk utworzyły swoje siedlisko dokonując przyrodniczej rewolucji. Dzięki temu powstała enklawa, na terenie której spotkać można bieliki, czaple siwe, bociany czarne i łosie. W opolskich lasach są setki takich miejsc, gdzie z teleobiektywem znajdziemy coś interesującego. Chcemy jeszcze wspomnieć o zupełnie nowej formie aktywności proponowanej przez Lasy Państwowe  – programie „Zanocuj w lesie”.

Co to takiego?
– MCH: Są osoby, które chcąc poczuć smak przygody, nocują w lesie mając ze sobą tylko plecak i hamak. Taka forma aktywności potocznie nazywa się bushcraft. Każde nadleśnictwo w Polsce wyznaczyło obszary do legalnego nocowania poza biwakami, jedyne co jest zabronione, to używanie otwartego ognia, bo to stanowi duże zagrożenie pożarowe. Zachęcamy do odwiedzenia strony www.czaswlas.pl, która zawiera szczegółowe informacje o wszelkich miejscach aktywnego wypoczynku w naszych pięknych lasach, a w trakcie leśnych spacerów może przydać się „leśna nawigacja” dostępna w aplikacji mBDL (mobilny Bank Danych o Lasach).

*Wywiad ukazał się w marcowym wydaniu magazynu “Opole i Kropka”:

Zdjęcia: arch. Nadleśnictwo Opole

Najnowsze artykuły