Najnowocześniejszy sprzęt pomaga małym pacjentom

Pacjenci ośrodka diabetologii dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu korzystają z nowoczesnych hybrydowych pomp insulinowych. Dzięki nim podawane są do organizmu odpowiednio obliczone dawki insuliny bez konieczności wielokrotnego wkłucia .

To pompy wyposażone w system hybrydowej zamkniętej pętli. O dozowaniu insuliny decyduje algorytm, a udział pacjenta w obsłudze pompy jest zminimalizowany głównie do podania insuliny doposiłkowo, zależnie od ilości spożytych węglowodanów – opisuje lek. Maria Bednarska, rezydent Oddziału Pediatrii w trakcie specjalizacji, która niedawno uczestniczyła w szkoleniu ze stosowania takich pomp, zorganizowanym w Pradze.

Z najnowszych pomp korzysta w naszym szpitalu już kilkudziesięciu pacjentów. Przewidujemy, że będzie ich więcej, jeśli urządzenie będzie w Polsce, podobnie jak w Czechach, refundowane. Praski ośrodek podał, że pod opieką ma na tych pompach ponad 100 pacjentów i uzyskują oni lepsze wyniki – wyjaśnia dr hab. Agata Chobot, kierownik Oddziału Pediatrii i uniwersyteckiej kliniki, prof. Uniwersytetu Opolskiego, a także członek zarządu grupy młodych naukowców JENIOUS ISPAD oraz Rady Doradczej ISPAD. Pani profesor dodaje, że dotychczasowe doświadczenia w prowadzeniu pacjentów diabetologicznych z zastosowaniem tych nowych technologii są obiecujące. Nowe urządzenia dają większe możliwości, przez co uzyskuje się skuteczniejszą poprawę metaboliczną pacjentów.

U większości pacjentów, którzy korzystają z pomp hybrydowych uzyskaliśmy zwiększenie czasu bycia w tzw. „dobrych cukrach” o ok. 10 proc., co jest bardzo dobrym wynikiem. Pompa pozwala nam na monitorowanie pacjentów wg parametru „czas w zakresie docelowych wartości glikemii”, tak zwanym TIR, który jest bardziej precyzyjny w porównaniu z dotychczas stosowanymi wskaźnikami. Optymalne byłoby osiąganie TIR na poziomie co najmniej 80 proc., co jest istotne w prewencji odległych powikłań cukrzycy – podaje lek. Maria Bednarska.

Pod opieką ośrodka diabetologii dziecięcej USK w Opolu jest ok. 300 pacjentów do 18. roku życia. Ponad 90 proc. z nich korzysta z pomp insulinowych, a pozostali, poza nielicznymi wyjątkami – z systemów ciągłego monitorowania glikemii.

Jak informuje Uniwersytecki Szpital Kliniczny, przyrost liczby chorujących na cukrzycę typu 1 jest ogólnoświatowym trendem, a przyczyny są dalej nieznane. Objawami, które powinny zaniepokoić opiekunów dzieci, są: zwiększone pragnienie, częste oddawanie moczu i utrata kontroli nad mikcją u dzieci, które już nie moczyły się w nocy oraz spadek masy ciała.

 

Najnowsze artykuły