Uniwersytecki Szpital Kliniczny ma nowy sprzęt od WOŚP

W 2023 roku orkiestra Jurka Owsiaka zbierała pieniądze na walkę z sepsą. Sprzęt, który właśnie trafił do USK ma służyć m.in. do posiewów i przesiewów krwi zakażonej wirusami. W tym sepsą.

WOŚP opolskiej klinice przekazała komorę laminarną i aparat do bardzo szybkiego oznaczania wrażliwości bakterii na antybiotyki:

– Komora laminarna tzw. 2 klasy bezpieczeństwa służy nam do wykonywania posiewów i przesiewów krwi np. od pacjentów z podejrzeniem sepsy. Z jednej strony zabezpiecza ona pracownika przed zakażeniem w efekcie przypadkowego rozlania badanej próbki. Z drugiej – zapobiega kontaminacji, czyli zanieczyszczeniu materiału, dzięki czemu mamy pewność, że wynik badania jest prawidłowy – opisuje Joanna Kowalska, kierownik Zakładu Mikrobiologii USK w Opolu. – Pracownik badający krew jest oddzielony od materiału biologicznego przesłoną, a system filtrów i nawiewów uruchamiany podczas pracy komory zabezpiecza przed zakażeniem człowieka i zanieczyszczeniem próbki.

Do USK trafiło też urządzenie i zestaw testów do bardzo szybkiego oznaczania wrażliwości bakterii na antybiotyki w próbkach krwi. Dzięki temu urządzeniu wynik można poznać już po pięciu godzinach. Wcześniej było to możliwe po około 45 godzinach.

Tradycyjna metoda badania takiej próbki polega na wysianiu krwi na podłoże bakteriologiczne, gdzie wynik posiewu uzyskujemy po dobie, a następnie wykonaniu antybiogramu, na którego wyniki czekamy kolejną dobę. To obrazuje różnicę w czasie uzyskiwania wyników badań, w sytuacjach, gdy mówimy o walce o życie pacjenta – wyjaśnia Joanna Kowalska.

Do tej pory z WOŚP Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu (wcześniej jako WCM) otrzymał darowizny na kwotę blisko 10,5 mln zł. Sprzęt i urządzenia trafiły do poradni, oddziałów i na blok operacyjny.

fot. USK Opole

Najnowsze artykuły