Uniwersytecki Szpital Kliniczny uruchamia kolejną poradnię

Poradnię Lipidową otwarto w ramach Poradni Kardiologicznych działających w opolskim USK. I jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na takie usługi medyczne. Pomoc znajdą w niej pacjenci z przekroczonymi normami cholesterolu i trójglicerydów oraz tacy, którzy w czasie dotychczasowego leczenia nie osiągnęli celów terapeutycznych.

Wg danych Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego w Polsce jest 255 certyfikowanych lipidologów. W województwie opolskim takich specjalistów jest ośmioro, w tym dwoje pracuje w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.

Zajmujemy się wszystkimi zaburzeniami lipidowymi, szczególnie pacjentami którzy mają wysokie wartości cholesterolu czy trójglicerydów i w trakcie dotychczasowego leczenia nie osiągnęli celów terapeutycznych – tłumaczy lek. Aleksandra Kamińska-Kegel, specjalista kardiolog i lipidolog.

Skierowanie do poradni można uzyskać u swojego lekarza prowadzącego, zarówno rodzinnego jak i kardiologoa. Ponadto w USK prowadzony jest także program lekowy ,,Leczenie pacjentów z zaburzeniami lipidowymi”, finansowany przez NFZ, dla osób z hipercholesterolemią (podwyższonym stężeniem cholesterolu) rodzinną i po zawale serca z dodatkowym czynnikiem.

Przyczyny zaburzeń lipidowych wynikają z uwarunkowań genetycznych, niezdrowego stylu życia, czasem chorób współistniejących. Dlatego pacjentom poradni lipidowej oferujemy też konsultacje dietetyczne w ramach postępowania niefarmakologicznego – wylicza dr Kamińska-Kegel.

Medycyna stylu życia jest jednym z najważniejszych elementów zapobiegania i leczenia zaburzeń lipidowych: modyfikacja nawyków żywieniowych, aktywność fizyczna, unikanie używek oraz suplementacja żywności funkcjonalnej wpłyną na ograniczenie ryzyka sercowo-naczyniowego. – komentuje Szymon Warzecha, dietetyk kliniczny i lipidolog.

– Rekomendacje dietetyczne dotyczą stosowania przede wszystkim modeli żywieniowych opartych o zalecenia diety śródziemnomorskiej. Należy zwrócić uwagę na jakość tłuszczów: uwzględnić w codziennym menu oleje roślinne (oliwa, olej lniany, rzepakowy tłoczony na zimno, orzechy, nasiona, pestki, awokado, miękkie margaryny kubkowe dobrej jakości) oraz tłuste ryby morskie, a ograniczyć tłuszcze odzwierzęce (smażone czerwone mięso, wędliny, kiełbasy, smalec, masło, śmietanę) oraz oleje palmowy i kokosowy. Warto też zwiększyć spożycia błonnika pokarmowego, którego głównym źródłem będą pełnoziarniste produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych, warzywa i owoce. Zalecane jest też ograniczenie cukrów prostych – wskazuje Szymon Warzecha.

Zaburzenia lipidowe są najczęstszym i najsłabiej kontrolowany czynnik ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Prowadzi do powstania blaszek miażdżycowych i w konsekwencji, m.in. do zawałów serca, udarów niedokrwiennych mózgu oraz niedokrwienia kończyn dolnych.

 

Fot. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu

Najnowsze artykuły