Nowa Lewica popiera Arkadiusza Wiśniewskiego

W Opolu Nowa Lewica w najbliższych wyborach samorządowych nie wystawi swojego kandydata na prezydenta miasta. – Popieramy kandydaturę Arkadiusza Wiśniewskiego – poinformował senator Piotr Woźniak.

Do Rady Miasta kandydaci Nowej Lewicy i prezydenta wystartują ze wspólnej listy Komitetu Arkadiusza Wiśniewskiego, co jest logiczną konsekwencją tej samorządowej kohabitacji. Warto wspomnieć, że w ostatnich wyborach do Sejmu i Senatu kandydatura senatora Woźniaka również była mocno wspierana przez prezydenta Opola, który pojawił się nawet na jego billboardach. Najwyraźniej ta współpraca nie była jedynie chwilowym epizodem.

Bardziej skomplikowana sytuacja związana jest z listami do sejmików. Tu pomysł, by Platforma Obywatelska stworzyła wspólne listy z Lewicą spaliły na panewce w momencie, gdy partia Razem postanowiła wystawić Magdalenę Biejat w kontrze do Rafała Trzaskowskiego w Warszawie. Gdy dowiedział się o tym przewodniczący Donald Tusk, zerwał rozmowy o wspólnych sejmikowych listach.

Efekt jest taki, że w Warszawie nasza kandydatka ma szanse iluzoryczne, natomiast w sejmikach jako Lewica na wspólnych listach mielibyśmy szanse na kilkudziesięciu radnych, a skończy się może na kilku – przyznaje senator Piotr Woźniak, który nie ukrywa, że był gorącym zwolennikiem wspólnego startu do regionalnych parlamentów.

Według sondażu Marcina Pallade sejmikowa koalicja PO- Lewica na Opolszczyźnie miałaby szanse nawet na 16 mandatów, tymczasem osobna lista Lewicy według tego samego sondażu nie przyniesie jej nawet jednego mandatu.

 

Najnowsze artykuły