Opolanka. Sanitariuszka. Jubilatka

– Zabrali naszą młodość, nasze marzenia i wszystko. Walczyliśmy o wolność dla wszystkich, nie tylko dla siebie. Uważam, że było warto – wspomina Helena Kamerska. Sanitariuszka z Powstania Warszawskiego od lat 40. ubiegłego wieku mieszka w Opolu. Dzisiaj skończyła 98 lat.

Helena Kamerska przyszła na świat 22 marca 1925 roku w Warszawie. Wybuch Powstania Warszawskiego zastał ją w dzielnicy Wola.

– Powstańcy poprosili mnie o ugotowanie obiadu, po czym zaproponowali zostanie w oddziale i zajęcie się opatrywaniem rannych. Tak zostałam sanitariuszką – wspomina.

„Halina” (taki przyjęła pseudonim) walczyła w zastępie Chrobry 2, II Podgrupa Północ dowodzona przez por. Wacława Zagórskiego „Lecha”. Jako sanitariuszka mieszkała przy ulicy Grzybowskiej – całkowicie zniszczonej i zamienionej w piekło na ziemi podczas bombardowania stolicy. Uczestniczyła w walkach na odcinku Śródmieście Północ. W Powstaniu była przez całe 63 dni. Brała udział m.in. w zdobywaniu gmachu PASTy i krwawych walkach w Ogrodzie Saskim. Raz raniona kulą w ramię.

Po wojnie próbowała wrócić do Warszawy, ale koleje losu sprawiły, że wraz z narzeczonym (potem mężem) trafiła do Jeleniej Góry, Rybnika, Wrocławia, Karpacza, aby finalnie osiąść w Opolu. Do stolicy wracała jeszcze kilkukrotnie.

– Odbudowana Warszawa jest piękna, ale to już nie moja Warszawa – wspominała po jednej z wizyt.

Helena Kamerska pozostaje członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły