Pamiętajmy o bohaterach getta warszawskiego

Akcja Żonkile, konferencja popularnonaukowa pt. „Nie bądź obojętny”, wernisaż wystawy oraz spotkanie autorskie z Remigiuszem Grzelą to część wydarzeń przygotowanych w związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, które odbędą się m.in. w Miejskiej Bibliotece Publicznej, przy ulicy Minorytów 4.

Już jutro (19.04),  aby uhonorować bohaterów, którzy oddali swoje życie podczas powstania w warszawskim getcie, odbędą się miejskie obchody upamiętniające 80. rocznicę tego wydarzenia. W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się Akcja Żonkile 2023, podczas której wszyscy odwiedzający instytucję otrzymają papierowe żonkile, będące symbolem pamięci o powstaniu.

To akcja, która została zainicjowana w 2013 r. przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a jej geneza sięga nieoficjalnych obchodów powstania przed 1989 rokiem,  których czołową postacią był Marek Edelman. Każdy opolanin i opolanka może uczcić pamięć tych wydarzeń z 1943 r. przypinając żółty kwiat do swojego ubrania.

W Publicznym Liceum Ogólnokształcącym nr III im. M. Skłodowskiej-Curie w Opolu w godz. od 9.45 do 12.15 odbędzie się konferencja popularno-naukowa pt. „Nie bądź obojętny”.

O godz. 12.00 Prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski złoży kwiaty i hołd poległym w powstaniu przy głazie na ulicy Barlickiego 2, który upamiętnia miejsce przy którym znajdowała się Nowa Synagoga. Podczas wydarzenia odczytany zostanie fragment książki „Trzy życia Ireny Gelblum” oraz będą rozdawane papierowe żonkile.

Tuż po złożeniu kwiatów, na placu Jana Pawła II o godz. 12.45 odbędzie się wernisaż wystawy pt. Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu zagłady”. To ekspozycja przygotowana przez United States Holocaust Memorial Museum (Muzeum Pamięci Holokaustu w Stanach Zjednoczonych z siedzibą w Waszyngtonie) i jest prezentowana we współpracy z Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych, Miastem Opole oraz Miejską Biblioteką Publiczną w Opolu. W otwarciu wystawy oprócz przedstawicieli wspomnianych instytucji będzie uczestniczyć psycholog społeczny dr hab. prof. SWPS Tomasz Grzyb. Wystawę będzie można oglądać do 31 maja br.

O godz. 18.00 w MBP spotkanie autorskie z Remigiuszem Grzelą, pisarzem, dramaturgiem, dziennikarzem i autorem książki „Trzy życia Ireny Gelblum” poprowadzi dr hab. prof. UO Marek Białokur.

 

Źródło: www.opole.pl

Najnowsze artykuły