Gaszą pożary, ratują życie, a dziś obchodzą święto

Ponad 2800 wyjazdów odnotowali opolscy strażacy w okresie między 4 maja 2023 roku a 4 maja 2024. Wybrane daty nie są przypadkowe – 4 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka.

Strażacy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu we wskazanym czasie interweniowali 2825 razy. Najwięcej wyjazdów – 1922 – dotyczyło miejscowego zagrożenia – np.  rozlanego oleju na ulicy, zwierząt zaplątanych w sieć czy otwarcia mieszkania na prośbę policji. 476 interwencji stanowiła walka z pożarami, a 427 pozycji w statystykach zajmują fałszywe alarmy (po przybyciu na miejsce okazało się, że nie było konieczności podejmowania żadnych działań).

W porównaniu z tym samym okresem sprzed roku wyjazdów było mniej – między 4 maja 2022 roku a 4 maja 2023 roku odnotowaliśmy ich 3173, z czego 586 interwencji dotyczyło pożarów – informuje mł. bryg. Tomasz Pierzchała, oficer prasowy KM PSP w Opolu.

Mimo to nie brakowało dużych akcji. Strażacy przez około 4 godziny walczyli z ogniem, który zajął poddasze domu przy ulicy Rzeszowskiej. W budynku znajdował się również sklep. Straty po pożarze wyceniono na 500 tys. złotych. Pożar strawił także wyposażenie mieszkania w budynku trzypiętrowym przy ulicy Oświęcimskiej. Prawdopodobnym źródłem ognia był piecyk olejowy, a w mieszkaniu znajdowała się również butla z gazem. Na 500 tysięcy złotych wyceniono straty po wichurze, która doprowadziła do zawalenia się stodoły przy ulicy Kwoczka – w budynku znajdowały się maszyny rolnicze.

Strażacy ratują życie ludzkie i mienie przed pożarami (i nie tylko), usuwają skutki nawałnic i ulew, interweniują przy wypadkach czy …ocalają palce, które ugrzęzły w pierścionkach i obrączkach. Z okazji ich święta funkcjonariuszom i druhom życzymy spokojnych służb, wytrwałości i spełnienia oraz tradycyjnie: ile wyjazdów – tyle powrotów.

 

 

 

Najnowsze artykuły