Nie pyta. Rozumie. Dziś Dzień Czekolady!

Mleczna, gorzka, biała, z orzechami, bakaliami, chilli i pomarańczą, słonym karmelem a nawet solą – jest ich tak wiele, ale każda znajdzie swojego amatora. Czekolada! Od dziesięcioleci ulubiona słodkość dzieci i dorosłych. Apetytu na czekoladę nie można zaspokoić żadnymi innymi słodyczami. Jak mawia Nigella Lawson, brytyjska autorka książek kucharskich, “W życiu pada wiele pytań, na które czekolada przynosi wszystkie odpowiedzi”.

Podstawowym składnikiem czekolady jest kakao, które trafiło do Europy dzięki wyprawom słynnych żeglarzy a przede wszystkim z Kolumbem. Dzięki niemu ziarna kakaowca trafiły do Europy. Jednak nieobrobione ziarno kakaowca okazało się niesmaczne. Dopiero wyprawa Hernána Cortésa zdobyła od lokalnych plemion recepturę na napój kakaowy i przywiozła ów przysmak na stary kontynent. Wywar ziaren kakaowca był składnikiem diety dawnych wojowników. Jednym z ludów, które wykorzystywały odżywcze wartości ziaren kakaowca byli Aztekowie, a wojownicy przed walką posilali się napojem na bazie ziaren kakao.

Pochodzenie słowa kakao nie jest do końca znane. Prawdopodobnie wywodzi się z języka Majów, od słowa xocolati, czyli „gorzkiej wody” lub chokolhaa, oznaczającego „gorący napój”.

Pierwszymi, którzy zakochali się w smaku gorącej czekolady byli członkowie francuskiej rodziny królewskiej. Jednak już w 1657 roku w Londynie otwarto pierwszy sklep podający swoim klientom ten napój. Europejczycy pokochali kakao co w perspektywie czasu zaowocowało nowymi recepturami i sposobami serwowania napoju. Wymyślili również, jak dodać cukier i masło aby zamknąć smak kakao w formie dziś tak powszechnej jaką jest tabliczka czekolady.

Czekoladowe ciekawostki

Drzewo kakaowca, które produkuje ziarna robi to jedynie przez 25 lat swojego życia, a żyje 200 lat.

Statystyczny Polak zjada około 6 kg wyrobów z kakao rocznie (to koło 60 tabliczek czekolady), dla porównania przeciętny Szwajcar zjada rocznie ponad 9 kg, średnie spożycie czekolady w Europie to 5 kg a światowe około 1 kg. Najwięcej czekolady na świecie zjadają Amerykanie – ponad 50% zasobów całego świata, Europa zjada 40%, a 10% – pozostałe kontynenty

Europa jest największym entuzjastą czekolady ale i największym jej eksporterem, odpowiadając za blisko 76% światowej sprzedaży czekolady!

Tabliczka gorzkiej czekolady o masie 100 g zawiera ponad 500 kcal, 100g mlecznej czekolady z orzechami to około 55 kcal.

Masło kakaowe jest także bardzo popularnym składnikiem stosowanym w kosmetykach.

Czekolada zawiera substancje chemiczne, takie jak teobromina i fenyloetyloamina, które stymulują uwalnianie endorfin i serotoniny, hormonów szczęścia, co prowadzi do uczucia euforii i poprawy nastroju oraz pamięci!

Czekolada jest dobra na kaszel – zawarta w niej teobromina ma właściwości przeciwkaszlowe.

Czekolada zapobiega próchnicy (niestety nie ta słodka, mleczna – tylko supergorzka) – ziarna kakao zawierają substancje zwalczające bakterie występujące w jamie ustnej.

Składnikiem, który łączy wszystkie rodzaje czekolady (np. gorzką, mleczną czy białą) jest tłuszcz kakaowy. Za ciemny kolor odpowiedzialna jest miazga kakaowa, której nie ma w białej czekoladzie.

Czekolada gorzka różni się od innych brakiem zawartości mleka (obecnego w czekoladach mlecznych i białych) oraz szczególnie wysoką zawartością kakao, nawet do 90%. I to właśnie czekolada gorzka jest najzdrowsza. Jest w niej najwięcej magnezu, błonnika i antyoksydantów, a niewiele cukru.

Czekoladę można wykorzystać jako sposób na małe i większe przekupstwo – w 2004 roku podczas badań ankietowych 70% londyńczyków przyznało się, że podałoby hasło do swojej poczty mailowej w zamian za tabliczkę ulubionej czekolady.

Według tych samych badań zapach czekolady sprzyja kupowaniu i czytaniu książek – zwłaszcza kulinarnych i powieści romantycznych.

Poza masłem czekolada to jedyny produkt, który topi się poniżej temperatury ciała człowieka.

Twórca pierwszych ciasteczek z czekoladą sprzedał swój pomysł gigantowi spożywczemu za dożywotnią dostawę czekolady!

Największy sklep z czekoladą znajduje się Dubaju. Candylicious ma 900 metrów kwadratowych i znaleźć w nim można czekoladowe drzewo z cukierkowymi liśćmi, ciuchcię z wagonami, która dowozi słodycze do klientów a nawet czekoladowe ubrania!

1 na 7 badanych ankietowo osób, w przedziale wiekowym 14-24 lat twierdzi, że życie bez czekolady jest pozbawione sensu.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj czekolady lubimy, każda jest dobra – na wszystko.😊

Najnowsze artykuły