1,5 proc. podatku zostaw w Opolu. Na rozliczenie PITu zostało już niewiele czasu

Na rozliczenie z fiskusem mamy czas do 30 kwietnia. Opole po raz kolejny zachęca mieszkańców do przekazania swojego 1,5% podatku dochodowego na wybraną organizację pożytku publicznego, posiadającą siedzibę lub działającą aktywnie w stolicy województwa. Pomoc w rozliczeniu PIT można znaleźć m.in. w Centrum Dialogu Obywatelskiego.

Za 2023 rok podatnicy mają możliwość przekazania 1,5% podatku na rzecz OPP. Prawo do przekazania 1,5% na rzecz OPP ma każdy podatnik rozliczający w danym roku podatkowym przychody podlegające opodatkowaniu, który nie jest z podatku zwolniony.

Obecnie w Opolu uprawnionych do pozyskania 1,5% podatku jest 86 organizacji pożytku publicznego. Ponad 54 tysiące mieszkańców Opola przekazało 1,5% podatku dochodowego za 2022 r. Opolanie przekazali blisko 5 milionów złotych na rzecz organizacji o statusie pożytku publicznego. Najwyższa kwota przekazana z 1,5% OPP, to blisko 50 tysięcy złotych, a najniższa to 0,10 groszy. Aby przekazać swój 1,5% podatnicy muszą jedynie podać
– w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym dane pozwalające na właściwe zidentyfikowanie organizacji pożytku publicznego, której konto chcieliby zasilić (chodzi o numer KRS).

W ramach miejskiej kampanii oferowane są między innymi: bezpłatny program do rozliczania PIT, przygotowany dla Urzędu Miasta Opola w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” pod adresem: www.pitax.pl/rozlicz/urzad-miasta-opola/, ulotka z wykazem OPP posiadających siedzibę w Opolu, uprawnionych do pozyskania 1,5% (ulotka do pobrania w wersji papierowej między innymi w Centrum Dialogu Obywatelskiego przy ul. Damrota 1 oraz w wersji elektronicznej poprzez stronę www.opole.pl), możliwość wydruku dla zainteresowanych OPP spersonalizowanego plakatu z numerem KRS czy bezpłatne dyżury księgowe umożliwiające rozliczenia PIT (dyżury będą się odbywać w Centrum Dialogu Obywatelskiego w każdy wtorek i czwartek od 5 marca do 25 kwietnia w godz. 16:00-18:00. Kontakt w sprawie ustalenia terminu pod adresem e-mail: ngo@um.opole.pl lub numerem telefonu 77 44 61 571).

Najnowsze artykuły