W Opolu powstaje nowoczesny program wsparcia dla studentów

Blisko 300 firm ułatwi studentom wejście na rynek pracy. Nowoczesny program partnerski ma być innowacją w dziedzinie organizacji szkoleń i nie tylko. Inicjatorem pomysłu jest “Fundacja Biznesowa Grupa w Opolu”.

Program “Opole Connect” jest inicjatywą przedsiębiorców z Opola. Potrwa jeden semestr i będzie składał się z około sześciu spotkań, w którym łącznie weźmie udział 250 ekspertów oraz przedstawicieli ze świata biznesu. Grupą docelową będą studenci dwóch największych uczelni w regionie.

Tworzymy program mentoringowo-networkingowy. Chcemy zaprosić studentów uczelni UO i PO do wzięcia udziału. Na podstawie ich potrzeb rozwojowych (założenie własnej firmy lub zostania specjalistą w danej branży) dopasowujemy im mentora, który jest przedstawicielem firmy z lokalnego opolskiego rynku – przekazał Dawid Pelczarski, organizator i współtwórca programu.

Celem tego przedsięwzięcia jest budowa sieci kontaktów w dedykowanej branży, rozwój w kierunku nabywania umiejętności społecznych oraz wsparcie rozwoju zawodowego.

Tu chodzi o kilka kwestii. Wartością dodaną tego programu jest poznanie swoich przyszłych pracodawców, mentorów biznesowych, profesjonalistów na opolskim rynku. To także organizacja i uczestnictwo w networkingu, budowa świadomości o spotkaniach biznesowych, oswajanie z formą networkingową. Co ważne, wdrożymy także systemy motywacyjne z wykorzystaniem technologii i będziemy budować zaangażowanie na podstawie tzw. systemu punktowego – dodaje Pelczarski.

W ramach licznych aktywności programu “Opole Connect” studenci m.in. otrzymują zestaw zadań i celów animowanych przez organizatorów. W trakcie trwania programu organizowane są warsztaty, spotkania w formie networkingowej, wycieczki do różnych firm, aby studenci mogli poznać Opolski rynek i pracodawców.

Całość programu kończyć się będzie Wielkim Finałem, gdzie studenci będą przedstawiać prezentacje o swoim pomyśle na siebie lub biznes. Za najlepsze wystąpienia i realizację celów w trakcie trwania programu będziemy wręczać nagrody – dodaje organizator.

Inicjatywa powstała jako odpowiedź na spadającą liczbę studentów. Jak podkreślają organizatorzy inicjatywy, powodów takiego stanu rzeczy jest kilka.

W roku akademickim 2022/2023 studiowało łącznie ponad 18 tysięcy studentów. To mniej niż w latach ubiegłych. Przeprowadziliśmy wiele badań ilościowych, z których wynika, że przyczynami spadku liczby zainteresowanych studiowaniem są: niż demograficzny, brak atrakcyjnych kierunków, niska jakość kształcenia bądź wyjazd młodych z miasta – wskazuje Pelczarski.

Organizatorzy aktualnie prowadzą rozmowy z samorządami studenckimi Uniwersytetu Opolskiego oraz Politechniki Opolskiej. Projekt wystartuje w najbliższym semestrze zimowym i potrwa do końca 2025 roku.

Jakub Koziarz

Dziennikarz, autor tekstów, zajmuje się fotografią, realizacją wideo oraz montażem filmów. W Czasie na Opole zajmuje się tematami kulturalnymi, tj. promocją wydarzeń miejskich oraz ich relacjonowaniem.

Najnowsze artykuły