Rzecz o sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja dla jednych to zbawienna forma wyręczania człowieka z jego obowiązków. Dla innych zaś niebezpieczne narzędzie w rękach nieodpowiedzialnych ludzi. Czy powinniśmy się jej bać?

Na to i inne pytania odpowie dzisiaj profesor Michał Podpora z Politechniki Opolskiej w okolicznościowym wykładzie pt. “Sztuczna inteligencja. Ewolucja czy rewolucja”. Profesor interesuje się zagadnieniami dotyczącymi robotów humanoidalnych, silnikami sztucznej inteligencji, robotami autonomicznymi, systemami autonomicznego pozyskiwania wiedzy oraz algorytmami przetwarzania wizji dla informatyki śledczej. Na co dzień jest wykładowcą i praktykiem w zakresie ochrony sieci, systemów, danych i informacji niejawnych.

Zapraszamy o godz. 17:00 do Muzeum Uniwersytetu Opolskiego (pl. Kopernika 11). Spotkanie odbędzie się w ramach Opolskiego Festiwalu Nauki.

***

Za ojca sztucznej inteligencji uważa się Alana Turinga (1912-1954). Był brytyjskim matematykiem i jednym z twórców informatyki. Badał proces myślenia i inteligencję. Pracował nad stworzeniem maszyny, która potrafiłaby myśleć i działać tak, jak człowiek. Stworzył test Turinga, który miał zbadać inteligencję maszyny.

Donat Przybylski

Dziennikarz z ponad 25-letnim stażem, pracował w Radiu Opole, pełnił m.in. funkcję szefa działu sportowego i redaktora naczelnego radia. W Czasie na Opole zajmuje się głównie tematami kulturalnymi, sportowymi i historycznymi.

Najnowsze artykuły