Kwesta na rzecz renowacji nagrobków przy ul. Wrocławskiej

Cmentarz przy ulicy Wrocławskiej to jedna z najważniejszych i najstarszych opolskich nekropolii. By ocalić od zapomnienia kolejne groby, 1 listopada odbędzie się wyjątkowa zbiórka pieniędzy na renowację nagrobków. Kwesta będzie prowadzona na rzecz nagrobków sióstr franciszkanek szpitalnych oraz artysty malarza Carla Josepfa Jackischa.

Pomysł przeprowadzenia kwesty na renowację nagrobków zabytkowego cmentarza przy ulicy Wrocławskiej narodził się jeszcze przed pandemią COVID-19. Autorami pomysłu są Opolanie, choć nie tylko oni.

Wtedy ze zrozumiałych względów przeprowadzenie zbiórki publicznej na ten cel nie było możliwe. Powodów leżących u podstaw tego przedsięwzięcia było kilka. Po pierwsze, z roku na rok coraz dalej posunięta dewastacja tego ważnego miejsca. Po drugie, kwestowanie w Dniu Wszystkich Świętych to ważny i łączący mieszkańców zwyczaj kultywowany w większości polskich miast. Opole, dotąd było pod tym względem wyjątkiem – tłumaczy przewodnicząca komitetu społecznego akcji, Beata Kubica, .

Kwesta odbędzie się przy głównych wejściach na teren Cmentarza Komunalnego w Opolu-Półwsi, w godzinach 9:00 – 17:00 oraz przy wejściu na cmentarz przy ulicy Wrocławskiej, w godzinach od 12.00 do 14.00.  Rozpoczęcie zbiórki będzie miało charakter ekumeniczny. Nie zabraknie także przedstawicieli władz miasta, którzy wezmą udział w zbiórce.

Wśród kwestujących będzie wiele znanych twarzy, m.in. ksiądz proboszcz Waldemar Klinger i ks. Wojciech Pracki. Wesprze ich prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego Rafał Bartek  – wylicza Beata Kubica.

Nagrobki objęte rewitalizacją stanowią element dorobku historycznego Opola.

W ramach prowadzonej zbiórki pieniędzy renowacją objęte zostaną dwa miejsca. Pierwszy to nagrobek Josepha Jackischa, słynnego opolskiego malarza. Tutaj istotna będzie praca konserwatorów, gdyż to nagrobek pochodzący z XIX w. Artysta  został pochowany w 1862 r. Drugim obiektem jest zespół nagrobków sióstr franciszkanek szpitalnych. Tam przez 60 lat od 1895 r. sukcesywnie chowano zmarłe. W przeciwieństwie do nagrobka artysty, wykonane są z kamienia, więc prace renowacyjne będą nieco inne – mówi dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, Joanna Filipczyk.

Warto zaznaczyć, że takiej zbiórki w Opolu jeszcze nie było. Organizatorom akcji zależy na tym, aby wprowadzić coroczną tradycję kwestowania, która w przyszłości pozwoli ocalić od zapomnienia inne groby. Koszt rewitalizacji tych nagrobków może wynieść nawet 40 tys. zł. Każda złotówka się liczy. Zachęcamy, aby odwiedzając groby swoich bliskich wspomóc niewielką kwotą i przyczynić się do tego, aby pomięć i historia miasta wciąż trwały.

 

Jakub Koziarz

Dziennikarz, autor tekstów, zajmuje się fotografią, realizacją wideo oraz montażem filmów. W Czasie na Opole zajmuje się tematami kulturalnymi, tj. promocją wydarzeń miejskich oraz ich relacjonowaniem.

Najnowsze artykuły