Przed nami 6. edycja akcji #sadziMY – posadź drzewo z leśnikami

Już w piątek (12.04) odbędzie się wielkie narodowe sadzenia drzew. Sadzonki będzie można otrzymać w siedzibie Nadleśnictwa Opole przy ulicy Groszowickiej 10 oraz na Placu Wolności, gdzie w godz. 9-15 stanie namiot z drzewkami dla mieszkańców stolicy regionu.

Lasy i drzewa zapewniają tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat. Przebywanie wśród nich zmniejsza poziom stresu, obniża ciśnienie krwi i poprawia nastrój. Izolują też od zgiełku i pyłu cywilizacji, dają cień, spokój i regenerują siły witalne. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt.

W roku stulecia istnienia Lasów Państwowych leśnicy w całej Polsce przygotowali aż milion sadzonek. Każdy chętny może zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa, by odebrać sadzonkę i zasadzić ją na własnym gruncie.

Jest to to już kolejna akcja pod nazwą #sadziMY. Jej zadanie jest bardzo proste. Pomimo tego, że Lasy Państwowe wysadzają co roku 500 milionów drzew, co daje średnio 1000 drzew na minutę, chcemy żeby wszyscy Polacy mogli wysadzić drzewa w swoich przestrzeniach, czy w swoich ogródkach. Chcemy zazielenić Polskę. A wszystkie wysadzone drzewa przyniosą korzyść nie tylko ludziom, ale także zwierzętom, czyli ptakom czy owadom – wyjaśnia Jacek Boczar – rzecznik Nadleśnictwa Opole.

Leśnicy będą rozdawać sadzonki nieodpłatnie. Będziemy rozdawać graby, buki i dęby. Poza tym będziemy mieć ałycze oraz jarząba szwedzkiego. Jeżeli ktoś będzie potrzebował drzewo iglaste, to będziemy mieć sosnę, chociaż zachęcamy do sadzenia w najbliższym otoczeniu gatunków liściastych bo łatwo o nie samodzielnie zadbać – dodaje Boczar.

Po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzew przed wysuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem.

Najnowsze artykuły