Przed nami ostatnia sesja historycznej kadencji

Kończy się najdłuższa i pod wieloma względami najbardziej wyjątkowa oraz najtrudniejsza kadencja Rady Miasta Opola. Przed nami ostatnia sesja (25 kwietnia), a już 3 maja nowe otwarcie w nowym składzie.

Pomimo wielu obiektywnych zawirowań, jak światowa pandemia Covid-19, a potem napaść Rosji na Ukrainę i fala uchodźcza, która dotarła także do Opola, ani jedna sesja Rady Miasta w kończącej się kadencji nie została odwołana, choć wiele z nich trzeba było przeprowadzić w trybie online, niektóre ze względów bezpieczeństwa na przykład w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym.

– Musieliśmy szybko i sprawnie dostosować prawo do otaczającej rzeczywistości, a więc choćby zmienić statut miasta, a do pracy zdalnej przygotować nie tylko radnych, ale także wielu pracowników samorządu i mieszkańców. Na szczęście w samorządach system informatyczny już od dłuższego czasu przeprowadza się w formie elektronicznej, więc głosowania odbywały się sprawnie – mówi przewodniczący rady miasta Łukasz Sowada.

Pandemia w bezpośredni sposób dotknęła też radę. Jedną z wolontariuszek, gdy trzeba było pomagać najbardziej potrzebującym, była radna Danuta Sokołowska. Niestety, zachorowała na covid i zmarła. Zastąpiła ją Urszula Zajączkowska, ale zmian było znacznie więcej. Przypomnijmy, że śp. Sokołowska wcześniej przejęła mandat po Aleksandrze Iszczuku, który został naczelnikiem Wydziału Oświaty w Urzędzie Miasta, a rektora Uniwersytetu Opolskiego, prof. Marka Masnyka zastąpiła prof. Anna Tabisz, która w niedawnych wyborach obroniła mandat. We wrześniu 2021 r. komisarz wyborczy wygasił mandat skazanego wyrokiem sądu radnego PiS Arkadiusza Szymańskiego, wtedy radną została Krystyna Duda.

Kończąca się kadencja była też historyczna, ponieważ ustawodawca przedłużył ją z czterech do pięciu lat, a z uwagi na wybory parlamentarne dołożył kolejne sześć miesięcy. Spoglądając na tę kadencję statystycznie, doliczyliśmy się 611 interpelacji radnych, 294 zapytań, 552 zgłoszenia z dyżurów i 596 wniosków do budżetu.

3 maja prace zainauguruje kolejna Rada Miasta, już w zupełnie innym składzie. Przypomnijmy, że wybory 7 kwietnia zdecydowały, iż z KWW Arkadiusza Wiśniewskiego do nowej RM dostało się 11 kandydatów, wśród nich troje debiutantów: Izabela Król, Marek Kinder i Małgorzata Jarosz-Basztabin. Swoje mandaty obronili Jacek Kasprzyk, Edward Odelga, Piotr Mielec, Dariusz Chwist, Łukasz Sowada, Tomasz Wróbel i Anna Tabisz. Radnym wybrano także Arkadiusza Wiśniewskiego, ale ponieważ wygrał on wybory na prezydenta Opola, jego miejsce zajmie kolejny na liście Dariusz Nawarecki. Na KWW Arkadiusza Wiśniewskiego oddano w Opolu 17 465 głosów (39,4 procent), co przekłada się na 11 mandatów.

Z drugim wynikiem do rady miasta wszedł KKW Koalicja Obywatelska (15 029 głosów, co daje 33,91 procent poparcia), wprowadzając 10 radnych. Będą nimi: Tomasz Kaliszan, Elżbieta Bień, Jan Damboń, Barbara Kamińska, Tobiasz Gajda, Przemysław Pospieszyński, Lilianna Łuczkiewicz, Agnieszka Kamińska, Anna Łęgowik, Justyna Kowol. Trzecią siłą w Radzie Miasta Opola stworzy Prawo i Sprawiedliwość. Na ten komitet wyborczy głos oddało 7 734 wyborców (17,45 procent). PiS będą reprezentować: Marek Kawa, Michał Nowak, Małgorzata Wilkos i Sławomir Batko.

Najnowsze artykuły