Opolscy kajakarze najlepsi w mistrzostwach Polski

Kajakarze AZS-u Politechniki Opolskiej wygrali kwalifikację medalową mistrzostw Polski, zdobywając osiem złotych i cztery srebrne medale. Wobec przełożenia igrzysk olimpijskich w Tokio, docelową imprezą tego sezonu polskich kajakarzy są właśnie mistrzostwa kraju.

Piotr Jankowski

Mistrzostwa Polski były pierwszym poważnym sprawdzianem dla kajakarzy w obecnym sezonie. Na Torze Regatowym Malta rywalizowało niemal 200 zawodników z 44 klubów. Nasze miasto reprezentował opolski AZS.

Najlepszą formę pokazali Kanadyjkarze, którzy sięgnęli po cztery złote medale. Na dystansie 500 metrów najlepszy był duet Michał Łubniewski – Arsen Śliwiński, natomiast 1000 metrów Piotr Kuleta – Mateusz Zuchora. W czwórkach na 500 metrów triumfowali Mateusz Zuchora – Piotr Kuleta – Michał Łubniewski – Arsen Śliwiński. Dwóch pierwszych po złoto sięgnęło także w czwórkach na 1000 metrów. W zespole znaleźli się także Alexander Marasa oraz Mateusz Borgieł.

Nie gorzej wypadły kajakarki, które zajęły pierwsze dwa miejsca na dystansie kilometra. Karolina i Paulina Markiewicz sięgnęły po złoto, natomiast zaraz za nimi na linii mety pojawiły się Marta Witkowska i Kinga Jankowska. Opolski klub wystartował także w czwórkach na dystansie 500 metrów, gdzie Zuzanna Jaszczyńska, Karolina i Paulina Markiewicz oraz Marta Witkowska stanęły na drugim stopniu podium. Na dystansach kolejno 500 i 1000 metrowym, po złoto i srebro sięgnął też duet Michał Bil – Morawski.

Na drugi dzień opolski klub sięgnął z kolei po trzy medale. Srebro w kanadyjkach zdobył Michał Łubniewski na 200 metrów. Na tym samym dystansie, tylko że w parze z Arsenem Śliwińskim stanął już na najwyższym stopniu podium. Po złoto sięgnęła także Aleksandra Jacewicz, która zameldowała się pierwsza na mecie po przepłynięciu 5000 metrów.

12 zdobytych medali przez AZS Politechnikę Opolską pozwoliło klubowi zając pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej. – Dziękuję wszystkim zawodnikom i trenerom którzy przyczynili się do tego sukcesu. Szkoda że Igrzyska zostały przełożone o rok. Niemniej jednak patrząc jak duży skok opolskiego kajakarstwa wykonaliśmy od początku to ręce składają się do oklasków – napisał prezes opolskiego AZS, Tomasz Wróbel.

Na zdjęciu świętujące swoje srebrne medale kajakarki z Opola. Fot. Materiały prasowe klubu