Nagrywać można, ale niekoniecznie publikować. Sąd orzekł ws. wizerunku policjanta

O tym, że wizerunków funkcjonariuszy nie można dowolnie nagrywać i upubliczniać przekonał się mężczyzna podający się za “dziennikarza społecznego”. Sąd w Opolu nie miał wątpliwości, publikując w social mediach nagranie z policjantem na służbie – złamał prawo.

O ile nagrywanie i fotografowanie policjanta lub funkcjonariusza innych służb mundurowych jest legalne, to kwestia upubliczniania takich filmów jest już zupełnie czym innym.

Policjanci przypominają, że zgodnie z art. 23 i 24 Kodeksu cywilnego wizerunek jest dobrem osobistym każdego człowieka, niezależnie od tego, jaką pełni funkcję. I na tej podstawie podlega on ochronie prawnej. Zgodnie z prawem wizerunek można rozpowszechniać bez jego zgody w sytuacji, gdy policjant jest jednocześnie osobą publiczną. Publikując w sieci nagranie bez zgody policjanta i jednocześnie nie chroniąc jego wizerunku, można mieć poważne kłopoty. Przekonał się o tym mężczyzna, który nagrywał interwencję opolskich policjantów i udostępniał ją na żywo za pośrednictwem mediów społecznościowych.

23 kwietnia 2024r. Sąd Okręgowy w Opolu orzekł, że mężczyzna ma przeprosić funkcjonariusza i zwrócić koszty sądowe w kwocie 2 tys. zł. Sąd uznał, że każdy co prawda może nagrać interwencję policji, ale tylko na własny użytek. Nie wolno w mediach społecznościowych internecie udostępniać wizerunku policjantów lub innych funkcjonariuszy i urzędników, bez ich wyraźnej zgody.

W tej sprawie warte podkreślenie jest, iż policjant skorzystał z pomocy prawnej wynikającej z przynależności do policyjnych związków zawodowych. Koszty związane z reprezentacją procesową pokrył Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów województwa opolskiego.

To ważna informacja i przestroga dla tych, którzy jako hobby lub sposób na życie (pod szyldem dziennikarstwa społecznego) prowadzą relacje z wszelkiego rodzaju zdarzeń. Nieodłącznym elementem tych materiałów jest rejestrowanie czynności podejmowanych przez funkcjonariuszy policji.

Najnowsze artykuły