Taki był rok 2023

Kolejny rok za nami. W Opolu go nie zmarnowaliśmy, wiele się działo, wiele się stało i wiele po nim pozostanie. Proponujemy krótki memoriał 2023 roku.

LUTY

remont na ulicy krapkowickiej
Ruszyła przebudowa ulicy Krapkowickiej. Prace potrwają rok, a w ich efekcie powstanie m. in. nowy wiadukt, droga pozbędzie się przewężeń, zyska też chodnik i ścieżkę rowerową. Koszt przebudowy to 17 milionów złotych. W tym roku to nie jedyna drogowa inwestycja w mieście, przebudowywana jest m. in. droga na osiedlu Róży Wiatrów, trwa inwestycja centrum przesiadkowego Opole Południe.

MARZEC

Toropol po termomodernizacji
Ruszyła termomodernizacja Toropolu. Budynek ma nową elewację, wymieniono wszystkie okna, na dachu pojawiły się panele fotowoltaiczne. Dzięki modernizacji utrzymanie obiektu znacząco się obniży, prace zakończyły się w listopadzie zamontowaniem na powrót historycznego neonu. Remont kosztował 2,5 miliona złotych, o 2 miliony mniej niż wstępnie szacowano.

KWIECIEŃ

Mieszkańcy korzystający z Tężni na Malince
15 kwietnia doczekaliśmy się otwarcia opolskiej tężni, największej takiej w regionie. Opolanie przyjęli ją bardzo dobrze, korzystają z jej walorów chętnie i tłumnie. A samo miejsce już nieoficjalnie nazywane jest na mieście „Malinka Zdrój”. No bo rzeczywiście, na inhalacje nie trzeba już jeździć do Ciechocinka. Świetna nowa miejscówka na mapie Opola.

MAJ

Miasto ogłosiło przetarg na sporządzenie koncepcji i dokumentacji Trasy Średnicowej, 1,5 kilometrowej trasy, która ma połączyć centrum miasta z Zaodrzem. W październiku WSA w Warszawie oddalił wszelkie skargi dotyczące budowy tej drogi zgłoszone przez jej przeciwników. To oznacza zielone światło dla jej budowy. Przygotowania trwają.

 

Spotkanie Prezydenta Opola z mieszkańcami
Wróciły wyjazdowe spotkania prezydenta Opola z mieszkańcami. W maju zaplanowano ich sześć. Frekwencja jak zwykle dopisała, takie wizyty gospodarzy miasta w dzielnicach to już tradycja. To też świetna okazja do przedstawienia postulatów mieszkańców, zaczerpnięcia przez nich informacji u źródła. No i czas rozmów, wymiany poglądów dotyczących codziennego życia w mieście.

 

Jurek Owsiak na moście WOŚP w Opolu
Opole odwiedził Jurek Owsiak, odebrał odznakę „Za Zasługi dla Miasta Opola”, odsłonił pamiątkową tablicę na moście im. WOŚP, spotkał się też z opolanami. Orkiestra dotąd zasiliła opolskie placówki ochrony zdrowia sprzętem o wartości ponad 12 milionów 366 tysięcy złotych. A że gra do końca świata i jeden dzień dłużej, to nie było jej ostatnie słowo.

 

Centrum Usług Publicznych przy Pileckiego
15 maja oficjalnie otwarto Centrum Usług Publicznych przy Pileckiego, gdzie opolanie mogą teraz załatwić w jednym miejscu większość swoich urzędowych spraw. CUP jest w stanie obsłużyć do 400 interesantów dziennie, Jest też możliwość kontaktu on-line. Znacząco poprawił się komfort pracy urzędników ale i, co równie ważne, obsługi mieszkańców.
Stadion Opolski w budowie
W maju minął rok budowy opolskiego stadionu. Prace postępują zgodnie z harmonogramem, co oznacza, że do końca tego roku obiekt powinien być oddany do użytku. To będzie pierwszy zielony stadion w Polsce, naszpikowany fotowoltaiką, pompami ciepła, urządzeniami do kogeneracji. Nowy stadion będzie gotów przyjąć 11600 widzów.

CZERWIEC

odsłonięcie muralu Wodeckiego
Galeria muzycznych murali powiększyła się o kolejne dzieło. Do Anny Jantar, Krzysztofa Krawczyka i Andrzeja Nowaka dołączył Zbigniew Wodecki. Mural powstał na ścianie kamienicy przy Krupniczej 4. W odsłonięciu, oprócz opolan, wzięła udział także córka artysty, Katarzyna Wodecka – Stubbs.

LIPIEC

Remont fontanny na Stawie Zamkowym
Latem ruszył remont Stawku Zamkowego. Stara niecka została skuta, zmieni się oświetlenie stawu, remontu wymaga sama fontanna. Będzie jedną z najnowocześniejszych w Polsce, część z 60 dysz stworzy ekran wodny, który pozwoli na wyświetlanie animacji i projekcji laserowych. Reflektory LED zapewnią zmianę kolorów w zakresie 16 milionów barw. Prace zakończą się wiosną.
Ratusz potwierdził: miasto nie rezygnuje z budowy aquaparku, w miejscu po starym stadionie Odry. We wrześniu trwały już rozmowy z trzema firmami zainteresowanymi przygotowaniem dokumentacji projektowej. W skład kompleksu wejdą także baseny przy placu Róż. Przewidziana jest budowa zjeżdżalni, urządzenia do wytwarzania fal do surfingu, a także saun i strefy odnowy biologicznej.

SIERPIEŃ

Powrót Pegaza. Słynna rzeźba Mariana Nowaka wróciła po latach odnowiona na swoje stare miejsce. Tyle, że wówczas, w 1976 roku, plac na której rzeźbę postawili nosił imię Lenina a dziś to Plac Jana Pawła II. Wtedy szybko rzeźbę przegnano na osiedle Chabry, bo nie pasował towarzyszom z KW PZPR a dziś nie ma już Komitetu Wojewódzkiego a Pegaz przetrwał i pasuje opolanom jak najbardziej.
Opole
W dorocznym rankingu miesięcznika „Wspólnota” najbogatszych samorządów, Opole z dochodem 7640 zł na mieszkańca zajęło drugie miejsce wśród miast wojewódzkich, zaraz po Warszawie. To nie był jedyny ranking w tym roku, gdzie Opole przodowało. Zajęliśmy m. in. pierwsze miejsce w rankingu inwestycyjnym „Wspólnoty” a w rankingu Business Insider najlepszych miast do życia w Polsce zajęliśmy trzecią lokatę.
1 sierpnia Tour de Pologne, znowu przejechał przez Opolszczyznę. Metę 4. etapu wyznaczono w Opolu. To dobrze, że najważniejsze wydarzenie kolarskie w Polsce nas nie omija. Jest też okazją do promocji miasta i regionu. Były emocje, dopisali kibice, Opole jechało w głównym peletonie sportowych wydarzeń.
Jak co roku pożegnanie lata w Opolu łączy się z Festiwalem Smaków. Szliśmy szlakiem Opolskiego Kulinarnego Bifyju, smakowaliśmy też dania z różnych zakątków świata, konsumpcję popijaliśmy produktami browarów rzemieślniczych. I to wszystko w oprawie dobrej muzyki. To były trzy dni smacznego jedzenia i świetnej zabawy.

WRZESIEŃ

13 września rozpoczęła się największa w historii firmy rozbudowa Zakładów Nutricia. Właściwie w nowej fabryce od kwietnia 2025 roku powstawać będą produkty dla osób w ciężkich stanach chorobowych z przeznaczeniem dla wszystkich szpitali w Polsce. W nowym zakładzie prace znajdzie 500 osób. Inwestycja będzie kosztować ponad 230 milionów złotych.

 

Już po raz czwarty 17 września opolanie wzięli udział w Opolskim Rajdzie Rowerowym. Na starcie stanęło kilkuset zawodników, od dzieci po seniorów. Trasa liczyła 6 kilometrów – od Toyota Park przez Oleską. Ozimską, Horoszkiewicza i Sosnkowskiego. Pół godziny jazdy a ileż zabawy i satysfakcji. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe gadżety a na mecie czekał na wszystkich piknik z atrakcjami.

 

Po raz pierwszy w historii opolskiego zoo urodziły się trzy tygrysiątka amurskie. Odraj, Odris i Odrus, bo tak nazwali je opolanie, zostaną tu z mamą przez 2 lata. Są już na publicznym wybiegu, można je więc podziwiać w pełnej krasie. Maleństwa rosną jak na drożdżach. Na wolności, nad rzeką Amur żyje zaledwie kilkuset przedstawicieli tego podgatunku.

 

Energetyka Cieplna Opolszczyzny uruchomiła instalację wysokosprawnej kogeneracji gazowej. To ekologiczna forma pozyskiwania ciepła, które daje miastu dostępność do czystej energii. To jedyna spółka ciepłownicza w Polsce, która włączona została do unijnego projektu Set Heat Project. Dzięki temu ECO otrzyma 1,5 mln euro na całkowitą dekarbonizację ciepłownictwa w regionie.

PAŹDZIERNIK

Budowa DPS przy Chmielowickiej wchodzi w ostatnią fazę. Trwają prace wykończeniowe. W budynku znajdzie się 80 pokojów jednoosobowych z łazienkami oraz pokoje gościnne. Koszt inwestycji zamknąć ma się kwotą 60 milionów złotych, w części dofinansowana zostanie z Programu Inwestycji Lokalnych. Otwarcie całości już wiosną.

 

Stegu Arena wita gości Galerią Sław Opolskiego Sportu. Na początek znalazło się tam 30 wizerunków wybitnych opolskich sportowców, o ich dobór zadbała działająca w mieście Rada Sportu. Na razie w ten sposób uhonorowano przedstawicieli 11 dyscyplin sportowych, najwięcej sztangistów, bo to oni zdobyli najwięcej medali olimpijskich i medali mistrzów świata.

 

26 października oddano do użytku przebudowane skrzyżowanie Luboszyckiej z Nysy Łużyckiej. Kierowcy czekali na to od dawna, to było jedno z najbardziej kolizyjnych skrzyżowań w mieście. Powstał tu dodatkowy pas ruchu, wyremontowano chodnik, złagodzono też łuk skrętu. Wytyczono wysepkę odgradzającą wjazd i wyjazd z Luboszyckiej. Jeździ się teraz tędy czytelniej, płynniej i bezpieczniej.

LISTOPAD

2 listopada, po 13 miesiącach prac otwarte zostało nowoczesne przedszkole przy Krapkowickiej. W 5 oddziałach znalazła tu opiekę setka dzieci. Placówka liczy pięć oddziałów, są tu też pomieszczenia terapeutyczne, sala zajęć ruchowych, wokół w pełni wyposażony plac zabaw, tarasy ze wszystkich stron. Przedszkole kosztowało 13,5 miliona, 5 mln pochodzi z Polskiego Ładu, reszta to dar Fundacji Leroy Merlin.

 

Ulica Nastrojowa, to nowy adres w Opolu -Winowie. Powstało tu kolejne osiedle TBS, w sumie 159 mieszkań od 35 do 60 m2. Osiedle kosztowało około 55 milionów złotych. Mieszkania wykończone zostały pod klucz. Tak że lokatorom nie pozostawało nic innego jak wprowadzać się i mieszkać. Wszyscy lokatorzy spełniają warunki dopłat do czynszów.

 

Na początku listopada ruszyła aplikacja mobilna Ople Plus. Za jej pośrednictwem można skorzystać z szeregu usług miejskich skomasowanych pod jednym adresem. Z aplikacją Opole Plus można kupić wejściówki, bilety autobusowe, zapłacić za parking. Opole jako pierwsze w Polsce zaoferowało mieszkańcom i turystom tak kompleksowy i innowacyjny system oferujący miejskie usługi.
20 listopada zakończyła się wielomiesięczna batalia mająca na celu odwołanie prezesa WiK Ireneusza Jakiego. W sprawie jego dymisji Rada Nadzorcza zdecydowała jednogłośnie, a więc również „za” był przedstawiciel Polskiego Funduszu Rozwoju, który dotąd ją blokował. Zwolnienie Jakiego od wielu miesięcy postulował Ratusz, główny udziałowiec WiK, z powodu potwierdzonych przez PIP zarzutów o mobbing w firmie, W grudniu nowym prezesem został Paweł Kawecki.

GRUDZIEŃ

11 grudnia na ulice Opola wyjechały pierwsze elektryczne przegubowce MZK. Dotąd miasto kupiło 8 elektrycznych wozów, 6 dwunastometrowych i dwa przegubowe. Zakup nowoczesnego taboru był możliwy dzięki unijnej dotacji, Na razie program zamknął się sumą 32 milionów złotych, w jego ramach powstały również stacje ładowania. Autobusy są cichsze a powietrze zdrowsze.

 

Polder Żelazna
Po trzech latach nie bez perturbacji zakończyła się budowa jednej z najważniejszych inwestycji przeciwpowodziowych regionu – Polderu Żelazna, który zabezpieczy mieszkańców Opola i okolicznych miejscowości. Po przebudowie polder obejmuje powierzchnie 400 hektarów i jest w stanie przyjąć 8,5 mln metrów sześciennych wody. Miasto do jego budowy dołożyło 25 mln złotych.
Opolski Startup
Opole, Park Naukowo-Technologiczny opolskie uczelnie oraz Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki powołały „Opolski Startup”. Inicjatywa ma pogłębić relację lokalnego biznesu ze środowiskiem akademickim. Inicjatorzy tworzą wspólną platformę sprzyjającą innowacyjnym przedsięwzięciom, będzie ona też rozwijać potencjał biznesowy wśród studentów i zaplecza naukowego opolskich uczelni.
Do użytku oddano plac im. Kory Jackowskiej. Przydworcowy minipark w pełnej okazałości będziemy mieli szanse podziwiać wiosną, gdy posadzona tam zieleń rozkwitnie, w tym kilkadziesiąt posadzonych w tym miejscu drzew. Projektantom udało się połączyć walory zielonego skweru z ciągiem pieszym, w końcu tędy biegł będzie pasażerski ruch na dworzec i z powrotem.
Opolski Jarmark Bożonarodzeniowy trwał jak nigdy dotąd, od 25 listopada do 31 grudnia. I jak nigdy dotąd był bogaty ofertą świątecznych straganów, stoisk z jadłem i napitkiem. Wyjątkowo obfity i różnorodny był też towarzyszący mu program artystyczny. Można było wspólnie pośpiewać kolędy, rozgrzać się przy muzyce lub korzystając z atrakcji wesołego miasteczka. No i wczuć się w atmosferę świąt rzecz jasna.

Najnowsze artykuły