Policja podsumowała 2023 rok

Prawie 90 tysięcy razy interweniowali opolscy funkcjonariusze w zakresie zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa lokalnej społeczności – w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu podsumowano działania opolskich mundurowych w 2023 roku.

W 2023 roku policjanci garnizonu opolskiego brali udział w 12 zorganizowanych wyjazdach zabezpieczających wschodnią granicę Polski przed napływem nielegalnych imigrantów. W zabezpieczeniach brało udział blisko 340 funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Opolu, pełniąc niemal 3 500 służb. Opolscy policjanci zabezpieczali blisko 380 wydarzeń na terenie naszego województwa.

Jednym z priorytetów było bezpieczeństwo podróżujących po drogach województwa. W tym czasie doszło do prawie 9 500 zdarzeń drogowych (o około 300 mniej niż w 2022 roku). Wśród nich odnotowano 460 wypadków drogowych, w których zginęło 49 osób (o 15 ofiar śmiertelnych mniej w porównaniu do roku 2022, gdy liczba wypadków wyniosła 446). W analizowanym okresie w zdarzeniach drogowych rannych zostało ponad 500 osób. Tutaj również tendencja jest malejąca. Głównymi przyczynami zdarzeń drogowych były: niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami oraz nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, a w przypadku pieszych nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem.

W roku 2023 funkcjonariusze ruchu drogowego przebadali stan trzeźwości blisko 350 000 kierowców. W trakcie różnych działań prowadzonych na drogach województwa opolskiego zatrzymali ponad 2800 kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu (w 2022 to blisko 3200). Dodatkowo policjanci wydziału ruchu drogowego zatrzymali ponad 1300 praw jazdy oraz niemal 8200 dowodów rejestracyjnych. Mundurowi zatrzymali blisko 500 kierujących, którzy przekroczyli w obszarze zabudowanym dopuszczalną prędkość o 50 km/h. To wyraźnie mniej niż w 2022 roku, gdzie takich kierowców było niemal 700.

Opolska Policja na drogach naszego województwa – poza kontrolami stanu trzeźwości – regularnie organizuje wzmożone działania w regionie, skierowane m. in. na ujawnianie kierowców niestosujących się do ograniczeń prędkości. Wiele informacji dotyczących piratów na drogach dociera do opolskiej Policji za pośrednictwem uruchomionej kilka lat temu skrzynki mailowej: problemdrogowy@opolska.policja.gov.pl, na którą mieszkańcy Opolszczyzny chętnie wysyłają ujawnione na drogach wykroczenia.

W 2023 roku opolscy śledczy zabezpieczyli mienie o łącznej wartości blisko 16 500 000 zł. Środki pochodziły z przestępstw lub zabezpieczone zostały na poczet przyszłych kar. To także rozbite grupy przestępcze, m.in. działające metodą „na wnuczka”, mafie śmieciowe, a także zatrzymywane osoby przewożące nielegalnych imigrantów przez teren Polski. Ze względu na dobro prowadzonych spraw, o wielu takich realizacjach nie możemy mówić nawet w podsumowaniu roku. To wielowątkowe śledztwa angażujące piony kryminalne z różnych województw.

Opolska Policja nieustannie dba o udoskonalania swojego sprzętu oraz wyposażenia. W ubiegłym roku flota garnizonu opolskiego wzbogaciła się o 27 pojazdów mechanicznych, w tym 10 radiowozów hybrydowych, pozyskanych w ramach współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.

Najnowsze artykuły