240 wykroczeń. Policja podsumowała Tydzień Bezpieczeństwa Niechronionych Uczestników Ruchu Drogowego

Blisko 240 ujawnionych wykroczeń – między innymi wyprzedzanie na przejściach dla pieszych, nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na przejściu, ale również przechodzenie przez jezdnie w miejscu niedozwolonym czy przejazd rowerem wzdłuż przejścia dla pieszych –  taki jest bilans prowadzonych w Opolu przez policję działań w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa Niechronionych Uczestników Ruchu Drogowego.

W trakcie tego tygodnia mundurowi w całym regionie w sposób szczególny przyjrzeli się zachowaniu kierowców wobec pieszych, jak i również możliwym wykroczeniom popełnianym przez rowerzystów, użytkowników hulajnóg elektrycznych oraz samych pieszych. Działania prowadzone były od poniedziałku 4 marca do niedzieli 10 marca. Przez ten czas policjanci z Opola ujawnili blisko 240 wykroczeń. Z tej liczby kierowcy samochodów zachowali się w sposób nieprawidłowy wobec pieszych 185 razy (m.in. wyprzedzanie na przejściach dla pieszych, nieustąpienie im pierwszeństwa). Za te wykroczenia policjanci nałożyli 119 mandatów, wystosowali 6 wniosków o ukaranie do sądu i pouczyli 62 razy. Natomiast piesi popełnili 37 wykroczeń – głównie przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych oraz niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej. W 23 przypadkach funkcjonariusze pouczyli za wykroczenia, ukarali mandatami 14 osób. Użytkownicy rowerów 16 razy naruszyli przepisy, m.in. poprzez jazdę wzdłuż przejścia dla pieszych, czy też poprzez nieposiadanie odpowiedniego wyposażenia ich jednośladu. W 8 przypadkach zakończyło się to postępowaniem mandatowym, a w 8 pouczeniem.

Pamiętajmy, że popełniając jak kierowcy wykroczenia wobec pieszych czy rowerzystów narażamy ich na duże niebezpieczeństwo. Zdarzenia drogowe z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego często mają dramatyczne skutki. Pieszych i rowerzystów nie chronią bowiem takie systemy bezpieczeństwa jak pasy, karoseria czy poduszki powietrzne. Natomiast jako piesi nie zapominajmy, że oprócz praw ciążą na nas również obowiązki związane z bezpiecznym i odpowiedzialnym poruszaniem się po naszych drogach. Korzystając z przejść dla pieszych upewnijmy się, że możemy przez nie przejść bezpiecznie, nie wchodźmy na nie nagle i z zaskoczenia, dajmy czas kierowcy nas zauważyć i się zatrzymać – apelują policjanci.

Najnowsze artykuły