Trwa Europejski Tydzień Szczepień

To inicjatywa ogłoszona przez WHO, która potrwa do soboty (27.04). Szczególny nacisk w działaniach edukacyjnych, które koordynuje opolski Sanepid zostanie położony na rolę szczepień wśród dzieci.

Akcja trwa i jest to jedna z najbardziej istotnych  kampanii zdrowia publicznego w regionie europejskim. Celem wydarzenia jest podniesienie świadomości w kontekście znaczenia szczepień ochronnych zarówno wśród rodziców, opiekunów, pracowników ochrony zdrowia, polityków czy decydentów – mówi Małgorzata Gudełajtis, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu.

Dlaczego temat szczepień jest taki ważny? – Szczepienia są inwestycją w kierunku zdrowia dzieci i są ich prawem do skutecznej ochrony zdrowia przed chorobami zakaźnymi. Dzięki wieloletnim szczepieniom udało się całkowicie wyeliminować ospę prawdziwą. W wielu krajach nie występują również choroby typu różyczka wrodzona, poliomyelitis i tężec u noworodków. Ponadto zmniejszyła się zachorowalność na wiele chorób zakaźnych, a także zmniejszyła się umieralność i liczba powikłań po przebytych chorobach zakaźnych– wyjaśnia Gudełajtis.

W Europejskim Tygodniu Szczepień podkreśla się ich znaczenie w grupie szczególnego ryzyka czyli wśród seniorów oraz osób z problemami medycznymi. Dodatkowo przed sezonem wakacyjnym pracownicy stacji sanitarno – epidemiologicznych będą edukować osoby wyjeżdzające w dalekie podróże, aby realizować szczepienia zalecane.

Szczegóły dostępne na stronach internetowych sanepidu oraz w mediach społecznościowych: https://www.gov.pl/web/wsse-opole.

 

Najnowsze artykuły