Wybory 2024. Trwa cisza wyborcza

Od północy na terenie całego kraju obowiązuje cisza wyborcza. Będzie obowiązywała do godziny 21:00 w niedzielę. Za jej złamanie grozi grzywna sięgająca nawet miliona złotych.

W czasie ciszy wyborczej nie można zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Nie można także jeździć pojazdami oklejonymi materiałami wyborczymi. Co ważne jeśli taki pojazd stoi, wówczas nie łamie on ciszy wyborczej. Podobnie jak plakaty, które zostały powieszone jeszcze przed północą w piątek. Warto pamiętać, że cisza wyborcza obowiązuje także w internecie. Nie wolno także eksponować symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami w wyborczymi w lokalach wyborczych.

Co grozi za złamanie ciszy?

Przede wszystkim jest to grzywna. Najwyższa od 500 tys. zł do 1 mln zł grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej. Mowa tu o sondażach przedwyborczych dotyczących przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaży prowadzonych w dniu głosowania. PKW przypomina, że naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej to wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów – przestępstwo. O tym, czy coś stanowi złamanie zakazu agitacji wyborczej, mogą decydować tylko organy ścigania i sądy, a wyborca, który uzna, że naruszono ciszę wyborczą, powinien to zgłosić bezpośrednio policji lub do prokuratury.

Cisza wyborcza obowiązuje do godziny 21:00 w niedzielę.

Najnowsze artykuły