Sprzątali dla Ziemi. Opolanie porządkowali ulice

Opolanie aktywnie włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi. W wielu punktach miasta zorganizowano sprzątanie najbliżej okolicy. W akcje włączył się również Zakład Komunalny, który dostarczył zaangażowanym rękawiczki, worki oraz kontenery i zajmie się odbiorem odpadów. 

Starsi i młodsi mieszkańcy mieszkańcy posprzątali najdłuższy deptak stolicy regionu, czyli ulicę Krakowską. To inicjatywa Fundacji Zupa w Opolu (, której podopieczni także uczestniczyli w akcji) i Rady Dzielnicy IX Stare Miasto.

Społeczne sprzątanie miało miejsce także na Półwsi – tutaj porządkowano ul. Północą, fragment ul. Partyzanckiej oraz okolice Centrum Sportu.

W niespełna 3 godziny zebraliśmy ponad pół kontenera porzuconych odpadów: butelek szklanych i plastikowych, kubków i opakowań z popularnych fast foodów, puszek, słoików, worków, rur, wykładzin PCV, stare zabawki i telefony a nawet fragmenty wersalki i pralki! Szkoda, że zamiast do odpowiednich kontenerów trafiły na łono przyrody – ale dobrze, że zostały znalezione i są już we właściwym miejscu  – czytamy na facebookowym fanpage’u Rady Dzielnicy XII – Półwieś.

 

Do przedstawicieli dzielnicy dołączyły zuchy z 13. Opolskiej Gromady Zuchowej “Bractwo Zaginionego Kufra”. To jednak nie koniec – ze względu na dynamiczną pogodę akcję sprzątania dzielnicy wydłużono do 26 kwietnia. Tego dnia Rada Dzielnicy  uczniowie z PSP nr 9 wraz z kadrą pedologiczną będą sprzątać okolice szkoły oraz placu zabaw, a także pobliskich uliczek. Zasadzone zostaną również kwiaty, krzewy i drzewa oraz rośliny odstraszające komary i kleszcze.

 

Przypomnijmy, że tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi odbywa się pod hasłem “Zainwestuj w naszą planetę”. Pierwszy Dzień Ziemi był oddolną inicjatywą zapoczątkowaną w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona i 20 milionów Amerykanów, którzy 22 kwietnia 1970 roku wyszli na ulice, aby zaprotestować przeciwko nieodpowiedzialnej polityce środowiskowej i braku pomysłu rządu na pogłębiającą się dewastację przyrody. Zdarzeniem, które bezpośrednio przyczyniło się do zainicjowania święta, była katastrofa ekologiczna ze stycznia 1969 roku, do której doszło u wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Dzień protestu uznawany jest za jedno z największych wydarzeń ruchu obywatelskiego na świecie. Protest zapoczątkował szereg zmian w przepisach dotyczących ochrony środowiska w USA (Ustawa o czystym powietrzu, czystej wodzie i zagrożonych gatunkach). Powołano także Agencję Ochrony Środowiska (EPA). Miało to bezpośredni wpływ na kolejne kraje, które przyjęły podobne przepisy.Nieco wcześniej na konferencji UNESCO w 1969 roku z ideą dnia poświęconego ochronie Ziemi wystąpił John McConnel. Jednak dopiero protest z 22 kwietnia 1070 roku sprawił, że ideę tę poparł sekretarz generalny ONZ, Sithu U Thant. 26 lutego 1971 roku podpisał on proklamację,  w której ustanowiono przez Narody Zjednoczone podwaliny prawne obchodów Dnia Ziemi. Był to początek ruchu, który w efekcie doprowadził, podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w 2009 roku, do oficjalnego ustanowienia daty 22 kwietnia jako Międzynarodowego Dnia Ziemi/Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi.

 

Obecnie dzień ten obchodzony jest w 192 krajach (w Polsce od 1990 roku).

Święto to doskonała okazja do organizowania wydarzeń promujących ekologię, w tym akcji sprzątania parków, lasów i plaż, zbiórki elektroodpadów, zbierania śmieci w najbliższym otoczeniu czy wspólnego sadzenia drzew. Jest to również szansa na poprawę świadomości dotyczącej efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody, czy globalne ocieplenie.

fot. Zakład Komunalny oraz Rada Dzielnicy XII – Półwieś

 

 

Najnowsze artykuły