Powieść Macieja Siembiedy z akcją w Opolu walczy o tytuł Książki Roku 2023

O Brunonie i Herbercie przestępczy światek opolskiego Zaodrza mówił „bracia Janoschek”, jakby byli jednym. I prawdą było, że poszliby za sobą w ogień. Nemezis – najbardziej opolska z powieści Macieja Siembiedy – dostała nominację do tytułu Książki Roku 2023.

Powieść jest w dziesiątce kandydatów w plebiscycie lubimyczytac.pl. To największy i najważniejszy plebiscyt czytelników w Polsce.

Maciej Siembieda zanim został jednym z najpoczytniejszych polskich pisarzy, który jak nikt łączy fikcję z prawdziwym życiem, był świetnym reportażystą, który fachu uczył się w naszym Opolu, m.in. jako redaktor naczelny Gazety Opolskiej i Nowej Trybuny Opolskiej. Kilka tygodni temu został wyróżniony przez Miasto Opole nagrodą za „aktywność kulturalną promującą miasto w kraju i za granicą”.

– W Opolu stało się wiele ważnych dla mnie rzeczy. Tutaj nauczyłem się zawodu i wrażliwości – opowiada Maciej Siembieda. – Nauczyłem się pisania, solidności w zbieraniu materiałów i rzetelności. Przez dwadzieścia lat w Opolu wgrałem na swój twardy dysk wszystkie wartości, które dzisiaj bardzo mi pomagają w pracy pisarskiej. Nie przypadkiem więcej w moich książkach jest Opola i Opolszczyzny niż Pomorza. Te miejsca znam najlepiej, są najpiękniejsze, bo z czasów młodości, gdy człowiek się wszystkiemu najuważniej przygląda i najbardziej dziwi. Zabrałem to ze sobą. Dawno temu wyjechałem, mimo to zostałem potraktowany przez miasto i ludzi z wzajemnością. Bardzo lubię Opole, szanuję i chętnie tutaj wracam. Ba, czuję się jakbym nigdy stąd na stałe nie wyjechał – dodaje autor.

Wkrótce ukaże się nasz wywiad z opolskim pisarzem.

***

Brunon i Herbert poszliby za sobą w ogień. Gdy Herbert ginie, Bruno poprzysięga zemstę – na dziesięciolecia staje się ona jego obsesją. W każdej z brawurowych ról, które napisało dla niego życie: fenomenalnego artysty cyrkowego rzucającego nożami, hitlerowskiego komandosa w czasie II wojny światowej z legendarnego oddziału Otta Skorzenego, PRL-owskiego więźnia, wreszcie uczestnika niebezpiecznej gry o przyszłość Śląska w nowej Europie.

Dlaczego Bruno musiał uciekać z domu?

Jaką tajemnicę nosiła w sercu przez lata Greta, dziewczyna obu braci, i czemu nagle wybrała tego drugiego?

Jak los skrzyżuje drogi Brunona i rodziny spolszczonych Greków Tosidowskich, znanych czytelnikom z powieści „Katharsis”?

Wreszcie: czy w życiu Brunona Janoschka chodzi tylko o zemstę? A może stał się on pionkiem w grze znacznie potężniejszych sił?

Na książkę opolskiego autora można głosować pod linkiem:

http://lubimyczytac.pl/plebiscyt

 

Najnowsze artykuły