Uniwersytet już po I turze rekrutacji, a politechnika na jej finiszu

8 760 – taka jest liczba rejestracji z wniesionymi opłatami kandydatów na studia na Uniwersytecie Opolski po I turze rekrutacji, która zakończyła się 11 lipca 2023 r. Najwięcej osób – 2114 – stara się o przyjęcie na studia stacjonarne na kierunku lekarskim.

Na studia stacjonarne na kierunku lekarskim w tym roku przyjętych zostanie 120 osób. To oznacza, że na jedno miejsce na tym kierunku przypada prawie 18 kandydatów. Dodatkowo 310 zgłoszeń wpłynęło na medyczne studia niestacjonarne (na 50 miejsc).

683 osoby zarejestrowały i opłaciły swoje zgłoszenia na kierunek psychologia (na 85 miejsc), 500 na prawo (na 140 miejsc), 393 na fizjoterapię (na 120 miejsc), a 224 na english philology (na 80 miejsc). Po blisko dwieście zgłoszeń wpłynęło też na takie kierunki, jak pielęgniarstwo, english in public communication, kosmetologię i informatykę.

Ogółem wszystkich zgłoszeń w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów jest 9 579, z czego w przypadku 8 760 wniesiono też opłaty. To oznacza, że ogólna liczba zgłoszeń opłaconych może jeszcze wzrosnąć po zaksięgowaniu wpłat wniesionych np. w ostatnim dniu rekrutacji.

W tym roku Uniwersytet Opolski ma do zaoferowania 2 863 miejsc na ponad 70 kierunkach studiów I, II stopnia i studiów niestacjonarnych. II tura rekrutacji, zgodnie z przyjętym terminarzem, rozpocznie się 1 sierpnia. Odbywać się będzie tylko na tych kierunkach, na których podczas I tury nie został wyczerpany limit miejsc.

Najwięcej studentów Uniwersytetu Opolskiego w ostatnich latach to mieszkańcy woj. opolskiego, a także województwa śląskiego, dolnośląskiego i łódzkiego.

W 2022 r. po I turze zarejestrowało się 8086 osób chętnych do studiowania na UO (dane dotyczą osób zarejestrowanych, nie opłaconych). W tym roku rejestracji nieopłaconych było 9 579, a opłaconych 8 760.

To oznacza, że mimo spadku liczby maturzystów w skali kraju o prawie 16 tys. i w skali województwa o prawie 500 o przyjęcie na UO stara się o kilkaset osób więcej, niż w ubiegłym roku. Może to być wynik świetnie zakończonej w tym roku ewaluacji i najlepszych w historii wyników Uniwersytetu Opolskiego w rankingu Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” (7 miejsce UO wśród uniwersytetów i 24 miejsce wśród uczelni akademickich) – podkreśla dr Katarzyna Kownacka, rzeczniczka uczelni.

Na Politechnice Opolskiej rekrutacja w wersji online trwa do 18 lipca. Do tej pory zarejestrowało się ponad 2100 kandydatów wśród których największym zainteresowaniem cieszą się kierunki: informatyka, architektura, budownictwo, automatyka i robotyka, fizjoterapia oraz logistyka.

Sporą popularnością cieszą się także nowości w ofercie uczelni: analityka danych w biznesie oraz dietetyka i jakość żywności. Z całego kraju zgłosili się też kandydaci na kierunek sport i bezpieczeństwo, który w kompleksowy sposób przygotowuje kandydatów do służb w jednostkach mundurowych. Żeby zostać studentem tego kierunku kandydaci musieli przejść test sprawnościowy. – Zainteresowanie jest większe niż liczba miejsc. Większość kandydatów to mężczyźni. Co ciekawe, zgłosiło się więcej kobiet niż rok temu – wylicza dr Dorota Borzucka, przewodnicząca komisji egzaminacyjnej, kierownik Katedry Wychowania Fizycznego i Sportu Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej.

Egzamin mają za sobą także kandydaci na architekturę: blisko 120 kandydatów walczy o 45 miejsc.

Architektura interesuje mnie od zawsze. Słyszałam bardzo pozytywne opinie o tym kierunku na Politechnice Opolskiej dlatego wybrałam właśnie tę uczelnię – mówi Zuzanna Król. –  Ogromnie interesują mnie kreatywne przedmioty, lubię tworzyć. Wybór na politechnikę padł także ze względu na bardzo dobre opinie – dodaje Dominika Dżoga.

W gronie kandydatów jest Daniel Krawczuk z bratem Dimą. Pochodzą z Ukrainy, razem z mamą do Opola uciekli przed wojną. – Interesujemy się rysunkiem, ale wiemy, że politechnika ma także silną drużynę koszykówki. Mamy nadzieję, że się dostaniemy – mówi Daniel.

– Szukamy osób, widzą przestrzeń, potrafią odczytać pewne zależności pomiędzy elementami, potrafią kreatywnie myśleć i szybko odpowiadać na konkretne zadania rysunkowe – tłumaczy prof. Justyna Kleszcz z Katedry Architektury i Urbanistyki Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej.

W Łączniku przy ul. Mikołajczyka 16 działa punkt rekrutacyjny, w którym kandydaci składają oryginały dokumentów i dopełniają formalności. Punkt będzie czynny do 20 lipca. Ogłoszenie wyników rekrutacji zaplanowano na 21 lipca.

31 lipca startuje rekrutacja elektroniczna w ramach tzw. drugiej tury na kierunki, na których będą jeszcze wolne miejsca. Potrwa ona do 17 września.

Najnowsze artykuły