Naukowcy zajmujący się problematyką nazw własnych spotkają się w Opolu podczas międzynarodowej konferencji. Organizatorem spotkania jest Uniwersytet Opolski

XXIII Międzynarodowa i Ogólnopolska Konferencja Onomastyczna  rozpocznie się jutro (19.10) i potrwa do 21.10. Jej organizatorem i gospodarzem jest tym razem Uniwersytet Opolski, wspierany przez Polską Akademię Nauk, Polskie Towarzystwo Onomastyczne oraz Opolskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.

Goście z kraju i zagranicy spotkają się podczas wydarzenia naukowego, które będzie okazją do prezentacji osiągnięć naukowców zajmujących się problematyką nazw własnych, a także do dyskusji oraz wymiany doświadczeń pomiędzy badaczami z różnych krajów.

Do udziału w konferencji zaproszeni zostali nie tylko językoznawcy, lecz także przedstawiciele innych dyscyplin podejmujących refleksję naukową na temat nazw własnych. Poza językami słowiańskimi pod uwagę zostaną wzięte m.in.: język angielski, niemiecki oraz języki romańskie.

Tematem przewodnim najbliższej konferencji będzie Onomastyka kulturowa. W ostatnich latach obserwuje się zwrot w onomastyce w kierunku badań interdyscyplinarnych, ujmujących język jako zwierciadło procesów historycznych, politycznych i kulturowych. Onomastyka, podobnie jak lingwistyka kulturowa, mieści się w nurcie lingwistyki antropologicznej, u podstaw której leży przekonanie o kulturowym charakterze języka – źródle wiedzy o sposobie myślenia człowieka o świecie.

Więcej informacji na stronie: ij.uni.opole.pl/mioko23

Redakcja Czas na Opole objęła wydarzenie patronatem medialnym.

 

Najnowsze artykuły