Wkrótce odsłonięcie pomnika Witolda Pileckiego

Opole uczci pamięć „ochotnika do Auschwitz”. Witold Pilecki jest już patronem ulicy prowadzącej do Centrum Usług Publicznych. W połowie maja stanie przy niej pomnik rotmistrza.

Na miejscu są już ślady przyszłego pomnika. Ustawiono cokół, na którym znajdują się, oprócz nazwiska bohatera, także data urodzin i śmierci oraz hasła: „rotmistrz”, „żołnierz wyklęty”, „ochotnik do Auschwitz”, „jeniec Stalagu 344 Lamsdorf”, „ofiara zbrodni komunistycznej”, „uczestnik Bitwy Warszawskiej”, „żołnierz Armii Krajowej”. Na stanie pomnik Witolda Pileckiego autorstwa Mariana Molendy. Odsłonięcie zaplanowano na 13 maja, w sobotę, o godzinie 17.00. Pomnik jest realistycznym przedstawieniem Rotmistrza w mundurze (rzeźba pełna, patynowana), ustawionym na kamiennym cokole.

Dzień wcześniej, 12 maja zaplanowano  cykl wydarzeń upowszechniających wiedzę o Witoldzie Pileckim. Jednym z nich będzie debata na Uniwersytecie Opolskim o godz. 11.00 z udziałem Jacka Fairweathera, autora książki „Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego”, dzięki której postać Rotmistrza i historię jego brawurowej ucieczki z Auschwitz, mogli poznać czytelnicy z wielu krajów. W debacie pn. Witold Pilecki – nie tylko „ochotnik do Auschwitz“ wezmą udział także historycy podejmujący tematykę związaną z biografią Witolda Pileckiego, a poprowadzi ją  prof. UO dr. hab. Marek Białokur.

W tym samym dniu, o godz. 13.30 na ul. Krakowskiej, naprzeciwko pomnika Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, otworzymy wystawę plenerową o Witoldzie Pileckim przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej, a po południu,  o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbędzie się spotkanie autorskie  z Jackiem Fairweatherem, brytyjskim pisarzem i dziennikarzem, obecnie mieszkającym Stanach Zjednoczonych. Był m.in. szefem biura brytyjskiego dziennika „Daily Telegraph” w Bagdadzie i fotoreporterem amerykańskiego „Washington Post” w Afganistanie. Jest laureatem prestiżowych nagród dziennikarskich.

Pomnik został sfinansowany przez spółkę Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA., a podmiotem zlecającym wykonanie pomnika była Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu.

 

Najnowsze artykuły