World Press Photo tylko u nas!

Ekspozycja prezentowana jest w około 45 krajach świata i odwiedzana przez ponad cztery miliony ludzi każdego roku. W Polsce do obejrzenia wyłącznie w Opolu.

Do konkursu zgłosiło się blisko 5000 fotografów z prawie 130 krajów. Nadesłanych zostało prawie 80 tysięcy zdjęć.

Zwycięzcą tegorocznej edycji jest John Moore za zdjęcie pt. „Dziewczynka płacząca na granicy”. Fotograf uchwycił na nim moment, gdy Yana z Hondurasu płaczę, a jej matka Sandra Sanchez jest przeszukiwana przez agenta amerykańskiej straży granicznej.

Zdjęcie, które prezentujemy jest autorstwa Forough Alaei, która zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Sport, historia”. Pokazuje irańskie kobiety kibicujące drużynie z Persepolis w czasie meczu z japońską Kashima Antlers. Mecz odbył się w Teheranie. A warto wiedzieć, że w tym kraju dostęp kobiet na stadiony jest ograniczony. Dopiero od tego roku mogą one przebywać w specjalnie do tego przeznaczonej strefie.

W Opolu wystawa gości od 2000 roku i corocznie cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno opolan jak i osób z innych części naszego kraju.

Zapraszamy na wystawę do Galerii Sztuki Współczesnej znajdującej się na placu Teatralnym w tym samym budynku co Teatr im. Jana Kochanowskiego. Zdjęcia można oglądać codziennie od 23 listopada do 15 grudnia w godz. 10.00-20.00.

Zdjęcie: Forough Alaei

 

 

 

 

 

 

 

Najnowsze artykuły