Wybory samorządowe 2024. Co zrobić żeby oddać ważny głos?

Dziś w całym kraju odbywają się się wybory samorządowe – wybieramy prezydentów, burmistrzów i wójtów, a także radnych do rad gmin, powiatów i sejmików województw. W lokalu wyborczym w Opolu dostaniemy 3 rodzaje kart do głosowania: do rady miasta, do sejmiku województwa oraz na prezydenta miasta.

Idąc w niedzielę do komisji wyborczej, należy pamiętać aby zabrać ze sobą dokument tożsamości: dowód osobisty lub paszport ze zdjęciem. Może to być także książeczka wojskowa ze zdjęciem, potwierdzająca tożsamość wyborcy. Można także pokazać dowód tożsamości w aplikacji mObywatel. Następnie otrzymamy od komisji w Opolu trzy karty do głosowania. Z listą kandydatów do rady gminy na szarym tle, do sejmiku województwa na niebieskim oraz na prezydenta miasta — na różowym.

Żeby głos był ważny na każdej z kart, z lewej strony obok nazwiska kandydata należy postawić znak „X”. Co ważne, “X” to zawsze dwie linie przecinające się w obrębie kratki. Lokale wyborcze w całym kraju będą czynne od godziny 7:00 do 21:00. Warto pamiętać, że przez całą sobotę i do godziny 21:00 w niedzielę obowiązuje cisza wyborcza. W tym czasie zakazana jest jakkolwiek agitacja wyborcza: wieszanie plakatów, roznoszenie ulotek, spotkania z wyborcami,  publikowanie spotów – także w internecie czy publikowanie sondaży. Dopuszczalne jest jedynie informowanie o frekwencji i incydentach.

Najnowsze artykuły