Grasse to pierwsze miasto partnerskie Opola

Grasse było pierwszym miastem partnerskim Opola. Umowę podpisał 24 października 1964 roku legendarny włodarz miasta Karol Musioł i ówczesny mer Grasse Honoré Lions. Dzisiaj mija więc 56 lat od tamtego wydarzenia. Tekst ukazał się w magazynie “Opole i kropka”.

Warto pamiętać, że była to jedna z pierwszych umów partnerskich pomiędzy miastem polskim, a miastem w kraju za „żelazną kurtyną”. To druga umowa w Polsce wiążąca miasto polskie i francuskie.

Miasto wyjątkowych zapachów

Grasse jest miasteczkiem położonym na  Lazurowym Wybrzeżu, w południowej części Francji, 20 km na północ od Cannes, pomiędzy Morzem Śródziemnym a Alpami. Zbudowane na wysokiej skale, zwane światową stolicą perfum za sprawą licznych fabryk i perfumerii zajmujących się nie tylko ich produkcją. To w Grasse powstają kompozycje zapachowe najbardziej znanych kosmetyków. Kwiaty rosną tam dosłownie wszędzie. Pachnie jaśminem, mimozą, kwiatem pomarańczy, werbeną i oczywiście różami. Od nadmiaru wonności aż boli nos. Grasse bezsprzecznie jest jednym z najważniejszych punktów na mapie świata, gdy mówimy o produkcji zapachów. To tu powstały najsłynniejsze perfumy marki Chanel min. Chanel N°5.

Każda buteleczka Chanel N°5 zawiera tysiąc kwiatów jaśminu i 12 majowych róż uprawianych w specjalnym mikroklimacie, z którego słynie Grasse. Hodowane  tam kwiaty  są słodsze i delikatniejsze niż z innych regionów.

W Grasse siedziby mają m.in. trzy najsłynniejsze wytwórnie zapachów Fragonard, Galimard i Molinard. Historia zapachów w mieście sięga XVI w., kiedy walka z odorem powodowana garbowaniem skór była niezbędna. A przemysł garbarski był podstawą gospodarki Grasse od XII w. Z czasem i z przymusu (brzydkiego zapachu) przemysł perfumeryjny zyskał na znaczeniu i całkowicie wyparł garbowanie skór.

Za powstanie nowych zapachów odpowiadają pracujące tzw. NOSY. To ludzie obdarzeni wyjątkowym i czułym powonieniem. Obecnie jest ich ok. 50 na całym świecie, a ich zarobki zaczynają się od 15 tysięcy euro miesięcznie. Stworzenie nowego zapachu trwa nawet 2 lata.

Polski pomnik Perfumiarza

W mieście znajdziemy muzea poświęcone przemysłowi perfumiarskiemu. Najbardziej znane to Fragonard, które nazwę zawdzięcza urodzonemu tam francuskiemu malarzowi Jean-Honoré Fragonardowi. Zwiedzając muzeum zobaczymy eksponaty związane z produkcją perfum i należące niegdyś do arystokratów bogato zdobione flakoniki i butelki przeznaczone do ich przechowywania. Chcąc zgłębić tajniki przemysłu perfumeryjnego warto skorzystać z przewodnika, który uchyli rąbka tajemnic wytwarzania, a także ich historii i obecnego przeznaczenia.

A kto wpadnie do tego miasta na pewno przed Międzynarodowym Muzeum Perfum w zauważy pomnik „Perfumiarza” autorstwa polskiego rzeźbiarza Tomasza Kawiaka .

Targ, restauracje, kawiarnie i bary

Oprócz zwiedzania wystawy, można wziąć udział w pokazach sztuki perfumeryjnej, a także w warsztatach tworzenia własnego zapachu. Szkolenie trwa raptem półtorej godziny, a po jego zakończeniu otrzymujemy własnoręcznie wyprodukowany przez nas zapach. A jak się zakręci nam w głowach od zapachów to warto wybrać się w miasto.

Stare Miasto jest niewielkie i spacerując wąskimi, urokliwymi uliczkami każdy trafi na główny Place aux Aire. Rano organizowany  jest na nim  prowansalski targ, a przez cały dzień wokół okazałej fontanny otwarte są liczne restauracje, kawiarnie i bary. Zaledwie trzy minuty spaceru z placu znajduje się katedra Notre Dame du Puy. Przepiękny prowansalski kościół z XII w. ma surowy charakter, brakuje w nim przepychu znanego z barokowych kościołów. Jego ściany zdobią m.in. trzy okazałe obrazy Rubensa oraz Fragonarda. Tuż za katedrą znajduje się punkt widokowy, z którego podziwiamy panoramę doliny opadającej w stronę morza.

Więcej o Grasse pisze autor bloga Lazurowy Przewodnik Tomasz Bobrowski w artykule “Grasse – światowa stolica perfum”: LINK

Zdjęcie: Ville de Grasse

 

 

 

 

 

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły