Zostań Świętym Mikołajem i oddaj krew

W niedzielę 6 grudnia rozpocznie się spotkanie mikołajkowe przy zachodniej pierzei opolskiego rynku. Właśnie w tym miejscu stanie też krwiobus, gdzie wszyscy chętni będą mogli zostać Świętymi Mikołajami, oddając krew.

Krew jest płynną tkanką, w której skład wchodzą erytrocyty, leukocyty, trombocyty i osocze. Każdy z tych składników podlega odnowie, dlatego też tak ważne jest oddawanie krwi, która odpowiada między innymi za rozprowadzenie tlenu po organizmie.

Oddając krew i osocze ratujesz zagrożone życie. Wartość krwi doceniamy najczęściej dopiero w obliczu tragedii swoich bliskich lub gdy dzięki niej sami wracamy do zdrowia. Oddanie krwi jest największym dowodem ludzkiej solidarności i miłości – mówią pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa.

Opole włączyło się do akcji RCKiK w Opolu i wspólnie zorganizowali akcję oddawania krwi z okazji Mikołajek. 6 grudnia na opolskim Rynku pomiędzy godziną 12:00, a 17:00 będzie można oddać krew. Kolejne odsłony inicjatywy odbędą się w następujące po sobie niedziele – 13 i 20 grudnia przy skwerze przed opolskim Zamkiem Górnym. W poprzednich latach zbierano około 30-40 litrów krwi.