55 lat Okrąglaka – dzisiaj Stegu Areny

Hala Widowiskowo-Sportowa, kiedyś Okrąglak, dzisiaj Stegu Arena, obchodzi swoje 55. urodziny. Budynek został oddany do użytku 20 lipca 1968 r. Gdy niedawno powstała obok Toyota Park z kompleksem boisk i sketparkiem momentalnie tereny te okrzyknięto sportowo-rekreacyjnym centrum Opola.

Po absolutnie gruntownym remoncie kilka lat temu jest nie do poznania. Szkoda, że nie doczekał tego Jerzy Gottfried. Zmarł w wieku 94 lat w 2017 roku. Był legendą polskiej architektury powojennej. To właśnie on zaprojektował halę w Opolu. Miało to miejsce w 1966 roku, a już dwa lata później była gotowa. Zlecenie otrzymał bezpośrednio od władz województwa, konkretnie od Józefa Buzińskiego, przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Narodowej.

Jerzy Gottfried urodził się 29 grudnia 1922 roku we Lwowie, zmarł 24 października 2017 w Katowicach. Jego najciekawsze samodzielne realizacje przypadają na lata 60. ubiegłego wieku. Zaliczane są do nich między innymi właśnie hale. Projektował Teatr Ziemi Rybnickiej w Rybniku, halę wystawową „Kapelusz” w Chorzowie. Projektował także hale w Jastrzębiu Zdroju, Sosnowcu czy… dom wczasowy „Transportowiec” w Bielsku-Białej.

Na stronie Stegu Arena czytamy: „Konstrukcja Okrąglaka jest bardzo prosta, bo wykonano ją z prefabrykatów, które mogły powstawać na miejscu, co znacznie obniżało koszty inwestycji. Halę stawiało całe województwo, a projektanci kierowali się hasłami: prosto i tanio. Okrąglak ma prostą konstrukcję, ale nie tandetną. Prostota myślenia polega m.in. na rezygnowaniu ze zbędnych dupereli. Nie trzeba robić ozdóbek, nie trzeba stosować marmurów – wspomniał Jerzy Gottfried, który zaprojektował halę. Problemem niemal każdej hali budowanej w tamtych czasach było zapewnienie bezpiecznego wyjścia w razie pożaru. – Myśmy to uzyskali w genialny sposób, poprzez umożliwienie bezpośredniego wyjścia na tarasy otaczające Okrąglak – opowiadał na łamach Nowej Trybuny Opolskiej. Gdy 20 lipca 1968 – po 19 miesiącach budowy – halę otwarto, podkreślano, że Okrąglak jest najnowocześniejszym obiektem w Polsce. Hala kosztowała 25 milionów złotych, co w porównaniu do kosztu innych budowanych wówczas hal nie było wcale zawrotną sumą. Gdy w 1968 roku opolanie po raz pierwszy weszli do największej hali w regionie – byli nią zachwyceni.

W latach 80. ubiegłego wieku w hali rozgrywano głównie spotkania towarzyskie w siatkówce. Reprezentacja Polski pokonała tu m.in. 3-0 USA i Brazylię, Jugosławię i Włochy, 3-1 Czechosłowację. Pod koniec XX i na początku XXI wieku była mocno eksploatowana siatkarsko. Duża w tym zasługa wielokrotnych mistrzów Polski – Mostostalu Azoty Kędzierzyn-Koźle, którzy swoje domowe spotkania na arenie europejskiej rozgrywali w Okrąglaku. W 2004 roku odbył się nawet turniej finałowy siatkarskiej Ligi Mistrzów. Wcześniej grały tu także dwie grupy podczas siatkarskich Mistrzostw Świata Juniorów. Reprezentacja Polski wygrywała kwalifikacje do Mistrzostw Europy 2001 mężczyzn (3-0 z Izraelem, 3-0 z Belgią, 3-0 z Bułgarią) oraz do Mistrzostw Świata Kobiet 2002 (3-0 z Łotwą, 3-0 z Jugosławią, 3-0 ze Słowenią). Towarzyskie spotkania z reprezentacją Holandii grała w Okrąglaku kadra Polski w futsalu. Warto wymienić także choćby kilka Gal Boksu Zawodowego z udziałem m.in. Krzysztofa „Diablo” Włodarczyka.

Obecnie swoje ligowe mecze rozgrywają tutaj szczypiorniści KPR Gwardia Opole, siatkarki Uni Opole i koszykarze Weegree AZS Politechnika Opolska. Organizowane też były Drużynowe Mistrzostwa Świata Klubowe w siatkówce, mecze reprezentacji w futsalu. Przed nami zapewne jeszcze wiele innych wyjątkowych wydarzeń sportowych w Stegu Arena, która dla starszych i tak pozostanie Okrąglakiem.

Zdjęcie na okładce ma wyjątkowy urok. Okrąglak 55 lat temu, a w oddali nie ma jeszcze nawet śladu dzisiejszych osiedli.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły