65. urodziny Galerii Sztuki Współczesnej

Galeria to miejsce dla wszystkich, których interesuje to, co nowe w świecie sztuki: rysunku, rzeźby, malarstwa, fotografii czy instalacji. W sobotę (28.10) instytucja będzie świętowała swoje 65 urodziny.

GSW jest instytucją, która powstała na fundamentach Biura Wystaw Artystycznych. Dokładnie w dniu 23 października 1958 roku powstał Opolski Oddział Centralnego Biura Wystaw Artystycznych, w skrócie BWA. Tą nazwą – właściwie przez kilkadziesiąt lat, opolanki i opolanie potocznie określali Galerię. Instytucja mieściła się pierwotnie przy ulicy Ozimskiej, w miejscu gdzie obecnie znajduje się galeria Muzeum Śląska Opolskiego. Następnie przeniosła się do dwóch budynków, znajdujących się przy ulicy Ozimskiej 10 oraz przy Placu Teatralnym – wyjaśnia dr Joanna Filipczyk – dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.

Biura Wystaw Artystycznych były to twory okresu PRL-u., które pojawiły się w całym kraju. W 1949 roku powstało Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, które mieściło się w Zachęcie. Zamysł był taki, aby na terenie całej Polski powstała siatka – docelowo wojewódzkich galerii, które będą po prostu wymieniały się wystawami. To było bardzo sprytne rozwiązanie i tak naprawdę pomysł się rozwijał do końca PRL-u, czyli do 1989 roku. Rozwiązanie się przyjęło do tego stopnia, że kiedy po 1975 roku, po reformie powstało 49 województw to dążono, do tego żeby w każdym województwie powstało takie BWA – mówi Filipczyk.

Znaczącym okresem w dziejach BWA był początek lat 90. XX wieku, kiedy dokonywały się zmiany ustrojowe w naszym kraju. W Opolu w 1992 roku zlikwidowano BWA, ale używając budynku i majątku instytucji, pracowników i wszelkiego rodzaju zasobów natychmiast powołano na jego miejsce Miejską Galerię Sztuki Współczesnej. W związku z tym my jako GSW czujemy się spadkobiercami i kontynuatorami tej tradycji BWA, dlatego obchodzimy 65 urodziny. Jako ciekawostkę mogę dodać, że mimo, że ta sieć formalna, która istniała w PRL-u od lat już nie funkcjonuje, ale od kilku lat galerie, które kontynuują te tradycje, zaczęły się spotykać ze sobą. I w tym roku na początku października wspólnie z BWA Wrocław byliśmy gospodarzami takiego zjazdu dla koleżanek i kolegów z całej Polski– dodaje Dyrektor GSW.

Urodziny rozpoczną się w sobotę 28 października o godz.18.00 wykładem dr Joanny Filipczyk pt. „Ignacy Paprotny i początki BWA w Opolu”. Wykład, który wygłoszę będzie dotyczył Ignacego Paprotnego – pierwszego długoletniego kierownika Galerii. On przez długi czas był jedynym pracownikiem merytorycznym Galerii, człowiekiem instytucją. On musiał tam zrobić właściwie wszystko, reprezentował tę instytucję, ale wbijał także gwoździe, chodził z drabiną, malował ściany, projektował katalogi i tak dalej i tak dalej. Bardzo wiele osób ze starszego pokolenia artystek i artystów opolskiego środowiska artystycznego wspomina, że BWA to był po prostu Paprotny – podsumowuje Filipczyk.

Po prelekcji dla miłośników i miłośniczek sztuki przygotowano urodzinowy tort. Ok. godz. 19.15 rozpocznie się koncert Phillipa Brackena.

Najnowsze artykuły