Nowy dworzec w Oleśnie będzie bardziej eko

Trwa gruntowny remont dworca PKP w Oleśnie. Budynek ma być bardziej eko, a jednocześnie eksponować historyczne detale architektoniczne z 1923 roku.


Prace rozpoczęły się w kwietniu i potrwają do 2022 roku. W tym czasie budynek dworca w Oleśnie – konkretnie stacja Olesno Śląskie, oraz jego najbliższe otoczenie przejdą gruntowny remont. Z uwagi na wpisanie budynku z 1923 roku do ewidencji zabytków prace odbywać się będą z poszanowaniem historycznego charakteru dworca oraz położeniem akcentu na wyeksponowanie historycznych detali obiektu. – Renowacji będzie poddana elewacja dworca wraz z detalami architektonicznymi, takimi jak boniowania, gzymsy czy pilastry. Zostaną one odtworzone na wzór historycznych, podobnie jak stolarka okienna i drzwiowa. Dworzec zyska również nową iluminację nocną podkreślającą jego walory architektoniczne-zaznacza Bartłomiej Sarna z Wydział Współpracy z Mediami Polskich Kolei Państwowych.

Nie tylko dworzec

Dodaje, że szacowana na 12,6 mln zł inwestycja to również kompleksowa przebudowa wnętrza dworca. – Na parterze budynku, w jego centralnej części, będzie mieścić się przestrzeń obsługi podróżnych obejmująca ogólnodostępne toalety, w tym te przystosowane do potrzeb osób
z niepełnosprawnościami. Do tego pomieszczenie przeznaczone na działalność usługową oraz hol – poczekalnię -wylicza.

Poczekalnia zostanie wyposażona w nowe ławki, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej. Do tego na parterze dworca znajdą się również biura Straży Miejskiej oraz Ośrodka Pomocy Społecznej a na piętrze znajdą się trzy mieszkania interwencyjne. Przebudowane zostanie także bezpośrednie otoczenie dworca, które pod kątem wykończenia będzie dostosowane do historycznego charakteru budynku.

Dworzec przyjazny niepełnosprawnym…

Podczas remontu na dworcu i w jego najbliższym otoczeniu zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne. Pojawią się oznaczenia wykonane w alfabecie Braille’a oraz tablice dotykowe z planem dworca. Do tego ścieżki prowadzące wewnątrz obiektu i w jego otoczeniu dla osób niedowidzących lub niewidomych. Całość ma odpowiadać potrzebom osób z niepełnosprawnościami.

…i bardziej eko

Do tego budynek po remoncie ma być bardziej ekologiczny. Będzie to możliwe dzięki wprowadzeniu szeregu rozwiązań, w tym nowemu, energooszczędnemu oświetleniu wraz z automatyką sterującą. Nowoczesna instalacja ma ograniczać niepotrzebne zużycie energii. Budynek zostanie także docieplony, by minimalizować straty ciepła. Całością instalacji (elektrycznej, cieplnej oraz wodną) ma zarządzać tzw. BMS (Building Management System). Dzięki wprowadzeniu tego rozwiązania możliwe będzie automatyczne i błyskawiczne zarządzanie systemami, by optymalizować zużycie energii. System będzie również integrował elementy składające się na bezpieczeństwo podróżnych, w tym system monitoringu, ale też sygnalizacji włamania i napadu czy system przeciwpożarowy.

Planowany termin zakończenia prac to druga połowa 2022 roku.

 

Najnowsze artykuły