Świetny występ naszych specjalistów od short tracku na zawodach na Toropolu

Bardzo dobrze spisali się reprezentanci AZS-u Politechniki Opole na imprezie, która odbyła się w naszym mieście.

Marcin Sagan

Na Toropolu odbyły się Ogólnopolskie Zawody Rankingowe (OZR). To cykl, na który składa się w danym sezonie pięć-sześć takich imprez. Ta na Toropolu była czwartą w tym sezonie.

Bardzo dobrze spisali się zawodnicy AZS-u Politechniki. Wygrywali w klasyfikacji generalnej w pięciu kategoriach, w tym w tych dwóch najważniejszych. Wśród kobiet w najstarszej kategorii triumfowała Magdalena Zych, a w gronie mężczyzn Sebastian Hydzik.

Mająca niespełna 16 lat Zych walczyła o minimum kwalifikacyjne na mistrzostwa świata juniorów, które odbędą się we włoskim Bormio. W rywalizacji kobiet startowały głównie juniorki. Zych na swoim koronnym dystansie 500 metrów miała w eliminacjach najlepszy czas i była faworytką do zwycięstwa. W finale jednak upadła i została sklasyfikowana na 3. miejscu. Na 1500 metrów wygrała Hanna Sokołowska (Juvenia Białystok), Zych była druga, a trzecie miejsce zajęła innna zawodniczka opolskiego klubu – Wiktoria Tkaczuk.

Przed finałem na 1000 metrów opolanka nie była jeszcze pewna awansu do kadry narodowej na mistrzostwa świata juniorów. Zych spisała sie jednak znakomicie. Przez większość dystansu była w środku stawki na 3. miejscu. Brawurowym atakiem na dwa okrążenia przed końcem wyszła na prowadzenie, a finisz miała niesamowity. Wygrała z dużą przewagą, a druga była Sokołowska. Nasza zawodniczka miała wielkie powody do radości. Zwycięstwo na 1000 metrów dało jej zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, kwalifikację do kadry Polski na mistrzostwa świata, a ponadto rezultatem 1.35,792 pobiła o 0,21 sek. swój rekord życiowy.

– Teraz poproszę o “życiówkę” na mistrzostwach świata – mrugnął do niej okiem prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego Rafał Tataruch.

Bardzo dobry występ Zych na zawodach na Toropolu to świetna wiadomość. Przez kłopoty zdrowotne straciła dużą część sezonu, co zrozumiałe była w dużo słabszej formie. Wraca jednak do wysokiej dyspozycji, czego dowodem jest postawa na imprezie przed własną publicznością.

Wśród kobiet Zych w klasyfikacji generalnej wyprzedziła Sokołowską. Na 6. miejscu rywalizację w gronie 19 zawodniczek ukończyła wspomniana Tkaczuk, która najwyżej na 3. miejscu była na 1500 metrów. Jedenasta była innna łyżwiarka AZS-u – Aleksandra Lisek. Ona najwyższe miejsce zajęła na 1000 metrów. Na tym dystansie była ósma.

Wśród mężczyzn rywalizacja o medale była niezwykle zacięta. W niej liczyli się: 22-letni Hydzik oraz dwaj zawodnicy Juvenii Białystok: Michał Niewiński i Mateusz Mikołajuk. Wszyscy zebrali tyle samo punktów. Pierwszy był Hydzik, drugi Niewiński, a trzeci Mikołajuk. Zawodnik AZS-u wygrał na 1500 metrów, był drugi na 500 metrów i trzeci na 1000 metrów. W gronie 16 zawodników na 8. pozycji został sklasyfikowany Jan Bogdanowicz (najwyżej – na 7. pozycji był na 1000 metrów), a 12. był trzeci z zawodników AZS-u – Szymon Hyjek.

W grupie Junior C (do 15 lat) wśród 14 startujących, 5. miejsce zajęła Liliana Albańska. Najwyżej na 4. miejscu była na dystansie 1000 metrów.

W grupie Junior D (do 13 lat) w gronie chłopców wystartowało 10 zawodników, a najlepszy okazał się Bartosz Dębiński z AZS-u Politechniki. Wygrał on na 1000 i 777 metrów, a na 500 metrów w finale popełnił falstart i został sklasyfkowany na 4. pozycji. Siódmy w klasyfikacji generalnej był Jakub Ostrowski.

W grupie Junior E (do 11 lat) wśród chłopców startowało tylko trzech zawodników. W klasyfikacji zwyciężył Filip Hyjek. Zawodnik opolskiego klubu był najlepszy na 222 i 333 metry, a na 500 metrów był drugi. Wśród dziewcząt w tej kategorii wiekowej startowało 10 zawodniczek, a zdecydowanie najlepsza była Anna Rucińska z opolskiego klubu, która triumfowała na wszystkich dystansach (222, 333 i 500 metrów). Piąte miejsce w tej kategorii zajęła Sofia Kozyr.

Na zdjęciu na pierwszym planie Magdalena Zych. Fot. Andrzej Klimek.