Kiedyś Dzień Dziecka świętowaliśmy we wrześniu

Zapytaj kogokolwiek w Polsce z czym kojarzy się 1 czerwca. Oczywiście z Dniem Dziecka. A wiecie, że przed wojną w Polsce świętowaliśmy go we wrześniu?

Przez wieki do okresu dzieciństwa nie przywiązywano wielkiego znaczenia. Dość powiedzieć, że nawet Jean-Jacques Rousseau, który w poemacie dydaktycznym “Emil, czyli o wychowaniu” (rok 1762) opisał dzieciństwo i młodość człowieka, osobiście swoje dzieci oddał do przytułku.

Tak naprawdę dopiero w 1925 roku po raz pierwszy zorganizowano coś w rodzaju obchodów Dnia Dziecka. W Genewie odbyła się wówczas Światowa Konferencja na Rzecz Dobra Dzieci, podczas której po raz pierwszy proklamowano Międzynarodowy Dzień Dzieci.

Oddolne inicjatywy dla najmłodszych pojawiały się jednak wcześniej. W 1857 roku amerykański pastor Charles Leonard ustanowił Dzień Róży (później nazwany Kwiatową Niedzielą i wreszcie Dniem Dzieci). Przypadał on w drugą niedzielę czerwca, a jego świętowanie obejmowało specjalną mszę dla maluchów.

Podobnie zresztą wyglądały obchody Święta Dziecka w Polsce. Po raz pierwszy zorganizowano je już w 1929 roku z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem. 22 września dzieci uczestniczyły w specjalnej mszy, a następnie w szkolnych akademiach, wycieczkach i zabawach. Otrzymywały też w prezencie słodycze.

Ciekawe, że oficjalnie w kalendarzu Dzień Dziecka jako pierwsi zapisali Turcy. Czczony do dzisiaj pierwszy prezydent kraju Mustafa Kemal Atatürk uznał, że dzieci są przyszłością narodu, dlatego połączył ich święto z Dniem Niepodległości (23 kwietnia).

Tradycja świętowania Dnia Dziecka zaistniała dopiero w 1949 roku. Zaproponowała ją Światowa Demokratyczna Federacja Kobiet. 14 grudnia 1954 roku – Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła rezolucją 838 Powszechny Dzień Dziecka, zwany również Dniem Praw Dziecka. Zalecało wszystkim państwom organizowanie obchodów Powszechnego Dnia Dziecka, pozostawiając jednak dowolność w wyborze formy i daty.

W Polsce od lat 50. XX wieku niezmiennie zaczarowaną dla dzieci datą pozostaje 1 czerwca. Od 1994 roku w tym dniu obraduje w Warszawie Sejm Dzieci i Młodzieży. Biorą w nim udział uczniowie w wieku 13-17 lat, którzy wygrali konkurs.

ONZ obchodzi Powszechny Dzień Dziecka 20 listopada – w rocznicę uchwalenia Deklaracji praw dziecka z 1959 roku i Konwencji o prawach dziecka z 1989 roku. We Francji i Włoszech Dzień Rodziny przypada 6 stycznia (w Święto Trzech Króli, którzy przybyli do Betlejem, by obdarować małego Jezusa prezentami). W Japonii chłopcy i dziewczynki świętują osobno – odpowiednio 5 maja i 3 marca. Również w Niemczech Dni Dziecka są dwa: 1 czerwca i 20 września, ale już bez podziału na płeć.

I pamiętając, że “wszystkie dzieci nasze są” dbajmy, aby święto nasze pociechy miały nie tylko od święta, ale każdego dnia. Pamiętajmy, bo “w każdym z nas jest trochę dziecka”.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły