Adam Śmietański – zawód fotograf

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza 23 czerwca o godz. 18.00 na prezentację filmu dokumentalnego przedstawiającego sylwetkę artysty fotografa Adama Śmietańskiego. Człowieka, który na swoich zdjęciach ukochał sobie Opole.

Autor dokumentu Jakub Przebindowski, wraz z operatorem i autorem animacji wykorzystanych w filmie Hektorem Weriosem, przybliżają sylwetkę niezwykle popularnego opolskiego fotografa, który twórczo działał nie tylko w Opolu i województwie, ale także w całej Polsce.

O jego twórczości i życiu opowiedzą osoby znające i pamiętające tego wyjątkowego artystę. Twórcy filmu ukazują szereg nieznanych dotąd prac fotografa, a także jego ikoniczne zdjęcia świadczące o niepospolitym talencie oraz fotografie z prywatnego archiwum. Film stanowi także pretekst do przywołania obyczajowości i pejzażu Opola lat 50., 60. i 70. ubiegłego wieku.

Dzięki pokazanym zdjęciom Adama Śmietańskiego dostrzec można przemiany kulturowe, jakie miały miejsce w Polsce i na świecie. Przede wszystkim jednak to możliwość ponownego odkrycia pięknych kadrów zatrzymanych na fotografii oraz podążania drogą niezależnego artysty, który mimo licznych sukcesów, zdjęcia Śmietańskiego były najczęściej wykorzystywanymi pracami reprodukowanymi na pocztówkach w całym kraju, miał szereg wystaw w Polsce i na świecie. Jego fotografie znajdują się w wielu albumach i książkach.

Ten znakomity fotograf przez lata uwieczniał Opole na zdjęciach. Nie tylko charakterystyczne miejsca, wydarzenia, ale także codzienne życie i mieszkańców. Adam Śmietański urodził się w 1919 roku, a do Opola trafił w 1945 roku.

Oto jak wspominał Śmietańskiego Ryszard Hajduk w przedmowie do jednego z katalogów wystawy (cytat ze strony adamsmietanski.pl autorstwa Bogny Szafraniec): „Adama Śmietańskiego poznałem w 1945 r. Pamiętam, jak krążył po Opolu w swej kusej marynareczce, w wysokich oficerskich butach, z zawieszoną na szyi nieodłączną «Leicą» i utrwalał na fotograficznej błonie oblicze zniszczonego miasta”.

Na ulicy Krakowskiej 30a (w miejscu obecnych Delikatesów) otworzył zakład fotograficzny „Wrzos”. Szybko zyskał on renomę, a w wielu domach do dziś można trafić na zdjęcia z charakterystycznymi faksymiliami „Foto-Wrzos”. Śmietański był przede wszystkim reportażystą. Utrwalił na kliszach zniszczenia wojenne, a następnie odbudowę i rozwój Opola.

W czerwcu 1957 roku po raz pierwszy odbyły się Dni Opola. W sali Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego przy ulicy Krakowskiej 15 zorganizowano wtedy wystawę fotografii Adama Śmietańskiego.

Przez lata fotografiami Śmietańskiego ilustrowano wiele czasopism i albumów, a sam autor prezentował je na wystawach w kraju i za granicą. Zmarł 7 grudnia 1992 roku, w wieku 73 lat. Został pochowany na cmentarzu komunalnym w Opolu Półwsi.

Galerię zdjęć artysty można podziwiać na specjalnej stronie Muzeum Śląska Opolskiego: adamsmietanski.pl

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu

23 czerwca, godz. 18:00

Scenariusz i reżyseria: Jakub Przebindowski

Zdjęcia i animacje: Hektor Werios

Montaż: Adam Synyszyn

Muzyka: Ygor Przebindowski

W roli Adama Śmietańskiego: Robert Kibalski

Konsultacja merytoryczna: Bogna Szafraniec Muzeum Śląska Opolskiego

Partner: Muzeum Śląska Opolskiego

Producenci: AB PRODUCTION WARSZAWA I TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ OPOLA

Patronat honorowy: prezydenta Opola Arkadiusz Wiśniewski

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły