Prezydent Opola z absolutorium

 „Za” głosowało 14 radnych, 5 było przeciw, 6 wstrzymało się od głosu. Radni Opola na 74. sesji udzielili dziś absolutorium prezydentowi Arkadiuszowi Wiśniewskiemu za rok 2022.

Przed głosowaniem  radni zapoznali się z raportem o stanie miasta w roku 2022. Opole ciągle dynamicznie się rozwija inwestycyjnie . W ubiegłym roku oddano do użytku Centrum Przesiadkowe Opole Wschodnie, finiszowano z budową  Centrum Przesiadkowego Opole Główne, które zostało otwarte jesienią,  nowoczesnym kompleksem Centrum Usług Publicznych, funkcjonującymi już w tym roku. W 2022 roku trwały prace rozbiórkowe w opolskim zoo, gdzie powstanie nowoczesny kompleks akwariów, wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego stadionu, który zgodnie z planem zostanie otworzony w przyszłym roku. W tym czasie powstała nowa hala sportowa przy szkole podstawowej nr 11, podpisano umowę pod budowę nowego DPS, oddano do użytku przedszkole przy Tarnopolskiej I rozpoczęto przygotowania do budowy bliźniaczej placówki przy Krapkowickiej, która jest już dziś na ukończeniu.

Transport miejski wzbogacił się w tym czasie o 12 zeroemisyjnych autobusów, co było elementem szerszej strategii wymiany taboru na bardziej nowoczesny i  jednocześnie tańszy w eksploatacji.

Nieprzypadkowo w rankingu „Gmina dobra do życia” serwisu PAP Opole zajęło pierwsze miejsce w regionie i 6 miejsce w kraju wśród miast na prawach powiatu. Drugie miejsce wśród takich miast w rankingu „Indeks zdrowych miast” i 7. miejsce w rankingu „Rzeczpospolitej” również wśród miast na prawach powiatu za rok 2022.

Warta podkreślenia jest silna ekonomiczna kondycja miasta. Poziom bezrobocia w Opolu wynosi obecnie 3 procent, wobec  wskaźnika 5,2 proc. w kraju. W rankingu dynamiki  wzrostu zatrudnienia w okresie styczeń 2022-kwiecień 2023, Opole osiągnęło pierwsze miejsce wśród miast wojewódzkich (wzrost z 27,2 tysięcy do 29,1 tysięcy).

W 2022 roku w Opolu oddano do użytku 874 mieszkania i był to czwarty najwyższy wynik od lat 90-tych. Opolski biznes mimo pandemii, perturbacji związanych z wybuchem wojny w Ukrainie, ma się coraz lepiej. Produkcja sprzedana w Opolu rok do roku wzrosła w 2022 o 27proc. do 9 miliardów złotych.

Średnie wydatki inwestycyjne w mieście w przeliczeniu na mieszkańca w latach 2019-2021 wyniosły 3036 złotych i były najwyższe wśród miast w całej Polsce.

W latach 2014-2021 według czasopisma „Wspólnota” należało do grona samorządów najefektywniej pozyskujących fundusze UE, w latach 2014-2020 miastu udało się w ten sposób wzmocnić budżet o 800 milionów złotych.

W swym wystąpieniu przed głosowaniem nad absolutorium prezydent  Arkadiusz Wiśniewski podkreślał skomplikowaną, trudną sytuację w jakiej przyszło działać samorządom w ubiegłym roku. Problemy zawarł w trzech punktach:

Po pierwsze, ciągle nie mamy dostępu do setek miliardów z Krajowego Planu Odbudowy, co jest efektem sporu rządu i szerzej obozu rządzącego z Unią Europejską. Te pieniądze nie pracują, choć mogłyby, dla Polski, również dla samorządów, w tym dla Opola. Po drugie, negatywnie na kondycję samorządu wpłynął Polski Ład, w wyniku którego samorządy straciły stabilne finansowanie z podatków PIT. W ubiegłym roku miasto z tego tytułu uzyskało 250 mln. złotych, w tym roku dla budżetu miasta rząd przeznaczył 210 milionów i nie wykluczył, że coś tam jeszcze nam dołoży. Trzeba jednak podkreślić, że jeśli nawet dołoży, to z puli, którą już nam zabrał.

Po trzecie, subwencja oświatowa. Od wielu lat polska oświata jest niedofinansowana, co oczywiście odbija się kosztem naszych dzieci. By je zminimalizować musimy dokładać do oświaty z budżetu miasta. W tym zestawieniu właściwie w kategorii świństwa trzeba traktować decyzję o zabraniu uczniom pieniędzy na dodatkowa godzinę nauki języka niemieckiego.-

Możemy być dumni z Opola – podkreślał prezydent Wiśniewski.  – Miasto rozwija się prężnie właściwie we wszystkich dziedzinach. Omawianej w raporcie sferze gospodarczej, ale równie prężnie funkcjonuje u nas kultura. Mamy 3 teatry, filharmonię, uruchomiliśmy Muzeum Polskiej Piosenki, prężnie działa też Narodowe Centrum Polskiej Piosenki, Galeria Sztuki Współczesnej.  Opole jest miastem obywatelskim, z budżetu miasta corocznie w drodze konkursów na działalność organizacji pozarządowych przeznaczamy około 20 milionów złotych. W mieście działa Rada Kobiet, Rada Seniorów, Rada Osób Niepełnosprawnych. Od 2014 roku funkcjonuje w pięknie odrestaurowanej kamienicy Centrum Dialogu Obywatelskiego. Jesteśmy prężnie rozwijającym się miastem akademickim, miasto wspiera projekty badawcze, braliśmy czynny udział w powoływaniu Wydziału Lekarskiego, funkcjonuje u nas Park Naukowo-Technologiczny. W Opolu mieszka i studiuje 19 tysięcy młodych ludzi. To jest dla miasta szansa nie do przecenienia.

Sytuację budżetu miasta w 2022 roku przedstawiła skarbnik Elżbieta Ćwirzęń- Szymańska. W roku 2022 zadłużenie miasta nie wzrosło, saldo zadłużenia stanowi 40 procent w stosunku do poziomu budżetu.  W 2022 roku zaplanowano budżet na poziomie 1,352 mld złotych natomiast wykonanie budżetu zamknięto sumą 1,418 mld. zł. Planowano dochody na poziomie 995 milionów natomiast wykonanie wyniosło 1,153 mld złotych. Wydatki miały wynieść 999 milionów, natomiast zamknęły się sumą 1,081 mld. zł. Deficyt budżetowy planowano na poziomie 161 milionów, natomiast udało się go zamknąć sumą 85 milionów.

Budżet Opola za rok 2022 zaaprobowała Regionalna Izba Obrachunkowa jak i Komisja Rewizyjna.Rady Miasta.

Przed głosowaniem nad absolutorium radni zabrali głos w imieniu swoich klubów.

Piotr Mielec z Klubu Radnych Arkadiusza Wiśniewskiego, wskazał na wyjątkowo ciężki rok, w którym przyszło funkcjonować samorządom. Podkreślił , że średnioroczna inflacja wyniosła według GUS w 2022 roku 14,4 proc. , w tym kontekście ocenił, że wyniki realizacji budżetu miasta są bardzo dobre. _- Deficyt jest dużo mniejszy niż zakładaliśmy– podkreślił – tymczasem w powodu wzrostu kosztów obsługi długu, wysokich wzrostów cen energii dramatycznie wzrosły potrzeby po stronie wydatków. Radny Mielec zwrócił uwagę, że mimo to poziom zadłużenia miasta nie rośnie. _ – Polityka władz miasta to przede wszystkim bezpieczeństwo i nieustanna poprawa warunków życia mieszkańców – ocenił. – Miasto jest dobre zarządzane, zmierzamy we właściwym kierunku.

Przemysław Pospieszyński przewodniczący klubu radnych Platformy Obywatelskiej, skrytykował m. in. budowę centrów przesiadkowych. – Budżet jest w porządku, tylko w szczegółach nie wszystko gra, przy czym zaapelował o przywrócenie przystanku Katowicka-Szpital. Podziękował za kolejny rok współpracy z urzędnikami Ratusza, zarzucając prezydentowi błędy w zarządzaniu spółkami miejskim i nieprzemyślaną politykę inwestycyjną m. in. w centra przesiadkowe. – Po raz kolejny panu prezydentowi w imieniu klubu dajemy żółtą kartkę.

Michał Nowak w imieniu klubu radnych PiS zwracał uwagę na jego zdaniem przeinwestowanie w mieście, rosnące koszty obsługi zadłużenia, natomiast pozytywy dostrzegał wyłącznie po stronie rządowego dofinansowania inwestycji w mieście. _- Gwarantuję, że po wygranych wyborach jesienią rząd PiS nadal będzie przelewał pieniądze na konto miasta. Polityka prezydenta Wiśniewskiego, m in. nieumiejętność sprowadzenia inwestorów do strefy ekonomicznej we Wrzoskach,  nie pozwala klubowi radnych PiS na zagłosowanie za absolutorium dla niego.

Do słów radnych odniósł się prezydent Wiśniewski: – Słuchają państwa radnych można by odnieść wrażenie, że Opole jest w ruinie. Ten numer już znany. Pan radny Nowak wykorzystuje te figury retoryczne i opowiada nam bajki. Na przykład o strefie we Wrzoskach: to teren Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej, którą zawiadują ludzie z obozu pana Nowaka a nie prezydent Opola. Nie wiem dlaczego pan krytykuje kolegów akurat na sesji miasta.  Budżet , który państwo krytykujecie uzyskał pozytywną opinię RiO, po raz dziewiąty jeśli chodzi o moje urzędowanie. Rząd natomiast po raz pierwszy w historii III RP nie uzyskał natomiast skwitowania budżetu przez NIK, za fałszowanie zadłużenia publicznego. Pan Nowak  opowiada o dotacjach rządu, w tym roku z tytułu PIT dostaliśmy 100 milionów złotych mniej. Na reszcie trzyma rękę rząd, ile nam z tego odda, co wcześniej odebrał, 50 procent? Rząd daje pieniądze. miliardy z długu, wszyscy to będziemy spłacać. Chciałem podkreślić, że zadłużenie nie wzrosło, a zadłużamy się nie dla siebie, ale na inwestycje dla wszystkich, na przykład na Dom Pomocy Społecznej dla seniorów. My nie rozdajemy pieniędzy jak rząd, tylko prowadzimy zrównoważoną politykę w mieście. Staramy się o pieniądze tam, gdzie one są. Jeśli są znaczone pieniądze specjalnie na centra przesiadkowe, to się o nie ubiegamy, co, mamy się od nich odwrócić?

– W trudnym roku, w którym szaleje inflacja, drastycznie rosną ceny mediów, to wszystko wpływa na to, że mamy mniej pieniędzy a płacić musimy więcej, stąd szereg oszczędności. Tak, otrzymujemy też i przyjmujemy rządowe dotacje, ale też trzeba sobie zdawać sprawę, że więcej pieniędzy nam zabrano. Mamy za sobą trudny rok, pomimo tego, że pieniędzy mieliśmy mniej ,w 2022 roku zrealizowaliśmy całkiem porządny poziom inwestycji za ponad 220 milionów złotych. Udało nam się utrzymać miasto w świetnej kondycji.

 

 

 

 

 

Najnowsze artykuły