Dobre wieści dla Opola. Polder Żelazna do rozbudowy

Oferty w przetargu na „Przebudowę Polderu Żelazna” są znacznie tańsze od zakładanego budżetu.

Wody Polskie na ten cel zarezerwowane mają ponad 102 mln zł, z czego 30 mln zł pochodzić będzie z dotacji Miasta Opola. Wygląda na to, że budowa polderu będzie mogła ruszyć niebawem, bo oferty w rozpisanym przez Wody Polskie przetargu są nawet o ok. 1/3 tańsze od założonego budżetu, a każda z nich mieści się w zarezerwowanej kwocie. O realizację tej gigantycznej budowy ubiega się 10 firm.

Ta inwestycja jest dla nas niezwykle ważna, bowiem ochroni przed podtopieniami zarówno mieszkańców, jak i tereny strefy ekonomicznej przy ulicy Północnej – przyznaje prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski.

Polder, który zostanie poddany rozbudowie powstał w Żelaznej już ponad 100 lat temu – przed II Wojną Światową. Zajmuje on obecnie powierzchnię 200 hektarów. Po przebudowie ma to być już 400 hektarów, w których zmieści 10 milionów metrów sześciennych wody. Jego pojemność zwiększy się niemal sześciokrotnie. Pierwszy etap inwestycji został podzielony na dwie części – budowę i przebudowę wałów przeciwpowodziowych zamykających i obiektów towarzyszących oraz przebudowę przepompowni Żelazna i obiektów towarzyszących. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 2023 roku.

Najnowsze artykuły