Dyskutowali o potrzebach osób z niepełnosprawnościami

Konferencja „Różnorodni a nie dysfunkcyjni” odbyła się dziś (8.09) w opolskim Ratuszu. Wśród poruszanych tematów kwestie związane z autyzmem, pokonywaniem barier a także językiem opisującym osoby z niepełnosprawnościami.

Jednym z prelegentów jest Jan Mela. Człowiek, który od prawie dwudziestu lat udowadnia, że „niemożliwe nie istnieje”. Mając zaledwie 16 lat został najmłodszym zdobywców dwóch biegunów, czego dokonał razem z Markiem Kamińskim. Stało się to zaledwie dwa lata bo tragicznym wypadku, w skutek którego amputowano mu przedramię i podudzie. W kolejnych latach zdobywał jeszcze m.in. Elbrus i Kilimandżaro. Na co dzień jest m.in. działaczem społecznym.

Oprócz Meli w konferencji udział wzięli także Jan Gawroński. Siedemnastolatek w spektrum autyzmu z „milionem innych zalet”, a także działacz fundacji „Autism Team”. O języku i o tym jak komunikować tematy związane z niepełnosprawnością opowiadali dr Agnieszka Kossowska prezeska „Fundacji Rozwoju Edukacji Empirycznej FREE”,   Łukasz Żmuda dyrektor PFRON w Opolu. Dyrektor szkoły specjalnej, Marek Wróbel, opowiadał m.in. o komunikowaniu i postępowaniu
z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. O języku migowym mówiła Iwona Błaszczyk z opolskiego oddziału Polskiego Związku Głuchych. Natomiast dr Janusz Stasiak, z Wojewódzkiego Towarzystwa Walki z Kalectwem, poruszał tematy  związane z edukacją zdrowia.

Konferencja odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego.

Najnowsze artykuły