IPN przygotowało „Przewodnik po historii Polski” w języku ukraińskim

Minister edukacji narodowej zaprezentował „Przewodnik po historii Polski”. Publikację opracował Instytut Pamięci Narodowej. 8 tys. egzemplarzy „Przewodnika” trafi do kuratoriów oświaty, które udostępnią go ukraińskim uczniom.

„Przewodnik po historii Polski” został opracowany w 2016 r. W sposób syntetyczny przedstawia historię naszego kraju. Zawiera wiele poglądowych map i ilustracji. W części poświęconej II wojnie światowej znajduje się m.in. fragment dotyczący zbrodni dokonanych przez Ukraińską Armię Powstańczą na Polakach na Wołyniu. Ponadto już na początku września do szkół trafi opracowany podręcznik do historii Polski „Polska – zarys dziejów”.

Mamy dziś w polskich szkołach blisko 200 tys. dzieci i młodzieży ukraińskich, z czego 140 tys. to dzieci w szkołach podstawowych, 20 tys. to młodzież w szkołach ponadpodstawowych, a 40 tys. to dzieci w przedszkolach – mówił Czarnek.

Szef MEiN podkreślał, że tak duża liczba ukraińskich dzieci w polskim systemie oświaty wymaga przemyślanego i odpowiedzialnego podejścia: – To niezwykle ważne byśmy podchodzili do zagadnienia edukacji uchodźców ukraińskich w sposób odpowiedzialny i na miarę naszych możliwości – dodał. 

Publikacje IPN w języku ukraińskim