Jubileuszowy Festiwal – atrakcje od środy do niedzieli

Przed nami 60-lecie Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu – okrągły jubileusz największego święta muzycznego w Polsce. W trzydniowym programie 60. KFPP, który odbędzie się w dniach 9 – 11 czerwca, nie zabraknie zarówno znanych przebojów sprzed lat, jak i najnowszych hitów. Z myślą o fanach muzyki alternatywnej i oryginalnych brzmień przygotowano także OFFPOLE – koncerty towarzyszące festiwalowi wyemituje TVP Kultura i TVP Kultura 2.

„Wielka Gala – Od Opola do Opola”

60. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu otworzy „Wielka Gala – Od Opola do Opola” w reżyserii Konrada Smugi. Podczas koncertu, w piątek 9 czerwca, o godz. 20:15 na opolskiej scenie przypomniane zostaną najważniejsze muzyczne wydarzenia na przestrzeni minionych 60 lat, a wykonają je m.in.: Jolanta Darowna, Golec uOrkiestra, Zakopower, Lombard, Trubadurzy, Pectus, Wanda i Banda, Universe, Krzysztof Jaryczewski, Gromee, Dominik Dudek, MaRina, Viki Gabor. Koncert poprowadzą: Beata Chmielowska-Olech, Tomasz Kammel i Marek Sierocki.

„Debiuty”

Po gali, o godz. 22:30 TVP1 zaprasza na „Debiuty” w reżyserii Mikołaja Dobrowolskiego. W koncercie  utrzymanym w konwencji uwielbianych przez widzów talent show wystąpią młodzi artyści: Konrad Baum, Magda Bereda, Ewa Novel, Felivers, Jan Majewski, Ada Szulc, Klaudia Kowalik (laureatka opolskich eliminacji do koncertu Debiuty), Kamil Jachyra (laureat „Szansy na sukces. Opole 2023”), Martyna Wójcik (laureatka Festiwalu Zaczarowanej Piosenki) oraz laureat „Szansy na Sukces. Opole 2023” (wybrany podczas finału 21.05.2023 r.). Wykonawcy będą rywalizować o nagrodę imienia Anny Jantar, której zwycięzcę wyłoni Jury Konkursu – będzie ona przyznawana przez Miasto Opole oraz nagrodę widzów, której zwycięzca wyłoniony zostanie w drodze głosowania – będzie ona przyznawana przez Telewizję Polską.

Podczas koncertu piątka jurorów – Marek Sierocki, Dominika Gawęda, Paweł Rurak-Sokal, Piotr Kupicha i przedstawiciel Miasta Opole – oceni młodych artystów. Debiuty urozmaici występ znanych i lubianych wykonawców, na scenie pojawią się: Doda, Gromee, Blue Cafe i Feel. Koncert poprowadzą Edyta Herbuś i Olek Sikora.

„Premiery”

Drugi dzień festiwalu rozpocznie koncert „Premiery” w reżyserii Cypriana Ziąbskiego. W konkursie premierowe utwory wykonają: Rafał Brzozowski – „W pokoju hotelowym”, Sara Chmiel feat. Gromee – „Ty i ja”, Łukasz Drapała – „Jeszcze jestem”, Iwaneczko – „Miłość”,  Anastazja Maciąg – „Moment”, Mezo i Liber – „Jakie masz dziś plany”, Seibert – „Niby tak, niby nie”, Anna Sokołowska – „Jesteś przy mnie”, Tulia i Halina Mlynkova – „Przerwany”, Dominik Dudek – „Idę” (zwycięzca 13. edycji audycji „The Voice of Poland”). Podczas tegorocznej edycji KFPP głosy na piosenki prezentowane opolskiej publiczności oddadzą oddziały terenowe Telewizji Polskiej, a nagrodę im. Karola Musioła przyznają widzowie w głosowaniu SMS. Jako goście specjalni wystąpią: ubiegłoroczna zwyciężczyni „Premier” Karolina Lizer i Zakopower. Koncert poprowadzą Tomasz Kammel i Mateusz Szymkowiak. Emisja w sobotę 10 czerwca, o godz. 20:15.

„Czas ołowiu”

Kolejnym sobotnim koncertem, o godz. 22:00 będzie „Czas ołowiu” w reżyserii Michała Bandurskiego, który zabierze widzów  w muzyczną sentymentalną podróż. To hołd dla artystów, którzy już odeszli, a którzy przez lata zapisali najpiękniejsze karty w historii opolskich festiwali. Czesław Niemen, Zbigniew Wodecki, Andrzej Zaucha, Anna Jantar, Marek Grechuta, Irena Jarocka czy Kora i Marek Jackowski – to tylko niektórzy z Wielkich, których utwory przypomną współczesne gwiazdy. W Amfiteatrze w Opolu wystąpią m.in.: Tulia, Piotr Kupicha, Andrzej Lampert, Justyna Steczkowska, Kasia Moś, Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz, Piotr Cugowski, Małgorzata Markiewicz, Jerzy Grunwald, Sławek Uniatowski, Halina Mlynkova. Koncert poprowadzi Agata Konarska.

„Cała sala śpiewa z nami, czyli hity opolskiej publiczności”

W niedzielę, 11 czerwca, o godz. 20:15 w festiwalowy nastrój widzów wprowadzi koncert w reżyserii Beaty Szymańskiej-Masny „Cała sala śpiewa z nami, czyli hity opolskiej publiczności”. Podczas występów nie zabraknie przebojów, które chętnie śpiewała  zarówno widownia opolska, jak i ta w całym kraju zgromadzona przed telewizorami. Na scenie wystąpią m.in.: Robert Rozmus, Leszcze, Olga Szomańska, Lombard, Janusz Radek, Pectus, Sławek Uniatowski, Łukasz Zagrobelny. Koncert poprowadzą czterej bracia z zespołu Pectus: Tomasz, Marek, Mateusz i Maciej Szczepanikowie.

„Ale To Już Było. Jest. I Będzie! 60. KFPP, Opole 2023”

„Ale To Już Było. Jest. I Będzie! 60. KFPP, Opole 2023” to finałowy koncert, w niedzielę, o godz. 21:35, którego autorami są reżyser telewizyjny Bolesław Pawica i dziennikarz muzyczny Marek Sierocki. Piosenki prezentowane przez artystów będą przeplatane krótkimi felietonami „O‘polskiej Kroniki Festiwalowej”. Znajdą się w nich fragmenty kabaretonów, głośne wydarzenia z historii festiwalu, fragmenty najważniejszych opolskich koncertów i opowieści o modzie festiwalowej, anegdoty, romanse festiwalowe oraz powiedzonka. Koncert poprowadzą Agata Konarska i Tomasz Wolny. Na scenie zaprezentują się m.in.: Marek Piekarczyk, Czerwone Gitary, Danuta Błażejczyk i Andrzej Rybiński, Justyna Steczkowska, Ania Wyszkoni, Maryla Rodowicz, Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz, Izabela Trojanowska, Halina Mlynkova, Edyta Górniak, Krzysztof Cugowski, Pectus, Halina Frąckowiak, Skaldowie, Sławek Uniatowski, Ryszard Rynkowski, Bogdan Kalus.

Wydarzenia okołofestiwalowe już od środy

Koncerty festiwalowe w Amfiteatrze planowane są na 9 – 11 czerwca, jednak świętowanie jubileuszu rozpoczniemy w naszym mieście już w środę 7 czerwca za sprawą wyjątkowego fortepianu, który stanie na Rynku. To jedyny na świecie fortepian plenerowy wykonany z betonu i stali, na którym każdy będzie mógł zagrać. O godz. 17:00 możliwości instrumentu wypróbuje Paweł Ostrowski, saksofonista i pianista, aranżer, akompaniator, muzyk sesyjny, który współpracował z wieloma zespołami i wokalistami w kraju i zagranicą.

Dzień później oficjalnie odsłonimy mural Zbigniewa Wodeckiego, który powstał na ścianie budynku przy ul. Krupniczej 4. Uroczystość rozpocznie się w czwartek 8 czerwca o godzinie 16.00. Autorem malowidła jest Marcin Czaja, którego projekt pokazuje artystę nie tylko jako wokalistę, ale także multiinstrumentalistę. Mural jest częścią trasy „Muzycznych Murali”, w której możemy podziwiać sylwetki Anny Jantar, Krzysztofa Krawczyka i Andrzeja Nowaka. Wśród gości odsłaniających dzieło będzie jego autor oraz córka Zbigniewa Wodeckiego, Katarzyna.

Muzycznie na Małym Rynku

Dzięki wsparciu miasta dla organizacji pozarządowych będziemy mogli wziąć udział w kilku nowych przedsięwzięciach organizowanych w ramach jubileuszu KFPP. Jednym z nich będzie wyjątkowe Jam Session na Małym Rynku autorstwa Fundacji Blues Opole. To rodzaj zbiorowego muzykowania (inaczej: sesja improwizacyjna), szczególnie popularny w takich stylach muzycznych jak jazz, blues, funk czy folk. Muzycy będą improwizować na bazie popularnych standardów, wybranych tonacji lub tematów muzycznych “zadanych” przez któregoś z grających. Początek imprezy na Małym Rynku w czwartek 8 czerwca o godzinie 19.00.

IRA zagra na Rynku

W piątek o godz. 18:00 publiczność na opolskim rynku rozgrzeje zespół IRA – stali bywalcy festiwali w Opolu, którzy w minionym roku odsłonili swoją gwiazdę w Alei. Wcześniej, o godzinie 17.00, na scenie rozegrany zostanie Wielki Test Wiedzy o O-Polskiej Piosence, podczas którego sprawdzana będzie wiedza o piosenkach, o których opowiadał DJ Adamus w czasie cyklu „60/60” na antenie Radia Opole.

Festiwalową atmosferę poczujecie w całym mieście między innymi za sprawą pięknie przystrojonego Mostu Groszowego (otwarcie w piątek o godzinie 16.00) oraz wystawy zdjęć festiwalowych Ryszarda Łabusa na terenie Młodzieżowego Domu Kultury.

Następnego dnia o 18.00 w Rynku zapraszamy na koncert Kasi Pumy Piaseckiej & Friends – pełen kojących dźwięków w różnych gatunkach muzycznych takich jak: soul, pop, gospel, r&b, rock, jazz nawiązujących do hitów Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Na scenie zabrzmią również nietuzinkowe głosy młodych, zdolnych wokalistów przygotowywanych przez Katarzynę Pumę Piasecką. W niedzielę 11 czerwca o godz. 18:00 największe przeboje opolskich festiwali w wyjątkowych akustycznych aranżacjach wykona Piotr Jurkowski, Michał Gołąb oraz Tomasz Łukasiewicz.

Dobre, bo sprawdzone

Wydarzenia okołofestiwalowe nie byłyby kompletne bez stałych punktów programu. W sobotę planowane jest odsłonięcie trzech nowych gwiazd w Alei: Andrzeja Rybińskiego, Stanisławy Celińskiej i Wandy Kwietniewskiej (rozpoczęcie o 12.30). A na scenie po drugiej stronie Rynku Muzeum Polskiej Piosenki zaprasza na Kawiarenki z Gwiazdami. Artyści, którzy zaśpiewają w Amfiteatrze odwiedzą kawiarenkową scenę, aby powspominać dotychczasowe występy. Imprezę poprowadzą Maria Szabłowska i Jarosław Wasik, a ich rozmówcami będą między innymi: Justyna Steczkowska, Lombard, Tulia, Halina Mlynkova czy Marek Piekarczyk.

Spacery, pocztówki i film o festiwalu

W sobotę o godz. 19:15 na opolskim Rynku odbędzie się premiera filmu „Nieznane historie znanego festiwalu”, którego producentem jest Fundacja OFFilm. Dzięki archiwalnym materiałom i wspomnieniom m.in. Elżbiety Zapendowskiej, Michała Bajora, Alicji Majewskiej czy Zenona Laskowika poznamy anegdoty i ciekawostki związane z sześćdziesięcioma latami „OPOLA”. Narrację w filmie poprowadził Artur Orzech, który pełnił rolę konferansjera na 25. festiwalach.  W festiwalowy weekend Stowarzyszenie Ruchu i Tańca Mantikora zabierze was na wyjątkowe wycieczki po Opolu śladami opolskich festiwali. Poznacie historie i ciekawostki związane z artystami, w miejscach, które do dziś kojarzą się ze świętem muzyki. Spacery z przewodnikiem w sobotę i niedzielę o godzinie 12:00, 14:00 i 16:00, a zapisać można się pod adresem: mantikora.opole@gmail.com.

Strefa dobrej zabawy

Dodatkową atrakcją na opolskim Rynku będzie Festiwalowa Strefa Zabawy, czyli specjalnie zaprojektowane ścianki do selfie. Znajdziecie tam meble i ozdoby nawiązujące do muzycznego święta, które idealnie wypełnią tło pamiątkowych zdjęć z jubileuszowego KFPP. Będzie również okazja do wysłania prosto z Rynku muzycznych pocztówek z opolskimi przebojami przygotowanych przez Stowarzyszenie Opolski Projektor Animacji Kulturalnych. Nie może was tam zabraknąć.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły