Kalendarz wyborczy już działa

Wraz z ogłoszeniem przez prezydenta terminu jesiennych wyborów na 15 października, zaczyna się oficjalnie kampania wyborcza i obowiązuje związany z nią wyborczy kalendarz. Kampania zakończy się 13 października o północy. Potem do czasu zakończenia głosowania obowiązuje cisza wyborcza.

Do 28 sierpnia partie i ugrupowania polityczne mają czas by poinformować Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu komitetów wyborczych, powołaniu pełnomocników komitetów wyborczych. W tynm czasie zostaną tez powołane okręgowe komisje wyborcze.

Do 6 września do godz. 16. komitety mogą zgłosić listy kandydatów na posłów i senatorów.

11 września mija termin ustalania tzw. obwodów zamkniętych, w szpitalach, zakładach karnych itp.

15 września mija termin ogłoszenia informacji o numerach i granicach obwodów do głosowania i siedzibach obwodowych komisji wyborczych

Do 25 września powołane zostaną obwodowe komisje wyborcze, a do publicznej wiadomości podane zostaną numery i informacje o granicach obwodów głosowania za granicą i ich siedzibach obwodowych komisji wyborczych. 

Do 5 października okręgowe komisje wyborcze muszą opublikować obwieszczenia o zarejestrowanych listach kandydatów do parlamentu.

13 października o godz. 24. kończy się kampania wyborcza.

15 października w godz.7-21 odbędzie się głosowanie.

Terminy ważne dla głosujących:

1 września-12 października, – w tym czasie można składać wnioski o wydanie zaświadczenia w sprawie głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów i o zmianę miejsca głosowania. To również termin zgłaszania zmiany miejsca głosowanie przez przedstawicieli służb mundurowych poza adresem stałego zamieszkania.

Do 2 października można zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego przez osoby niepełnosprawne (w tym za pomocą wkładek w alfabecie Braille’a) oraz wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat. Do tego terminu można też zgłaszać chęć skorzystania z bezpłatnego transportu przez wyborców niepełnosprawnych i 60 +, w gminach gdzie nie funkcjonuje transport publiczny.

Donat Przybylski

Dziennikarz z ponad 25-letnim stażem, pracował w Radiu Opole, pełnił m.in. funkcję szefa działu sportowego i redaktora naczelnego radia. W Czasie na Opole zajmuje się głównie tematami kulturalnymi, sportowymi i historycznymi.

Najnowsze artykuły